GeriEkonomi Hem konuşuyoruz hem şikayet ediyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hem konuşuyoruz hem şikayet ediyoruz

Hem konuşuyoruz hem şikayet ediyoruz
refid:24630060 ilişkili resim dosyası

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Tüketici Hakları Dairesine 1 Ocak-15 Ağustos arasında 44 bin 319 başvuruda bulunuldu.

BTK Başkanı Tayfun Acarer şikâyetlerle ilgili, “Tüketiciler en fazla faturadan şikâyet ediyor. 100 milyondan fazla abonelikte şikayet gelmesi normal.

TELEKOMÜNİKASYON sektöründe en fazla şikâyete konu olan alanların başında faturalar geliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Tüketici Hakları Dairesine 1 Ocak-15 Ağustos arasında 44 bin 319 başvuruda bulunuldu. BTK Başkanı Tayfun Acarer şikâyetlerle ilgili, “Tüketiciler en fazla faturadan şikâyet ediyor. 100 milyondan fazla abonelikte şikâyet gelmesi normal. Bu kadar fatura içinde belli oranda şikâyet gelmesini normal görüyorum ama haklı görmüyorum” dedi.

FATURAM ÇOK GELDİ ŞİKAYETİ

İşletmeciler, şikâyetlere 15 gün içinde cevap veriyor. Kurum tarafından şikâyet ve cevap incelenerek tüketiciye iletiliyor. 44 bin 319 başvuruda şikâyetlerin 39 bin 750’si cevaplandırılırken, bin 300’ü reddedildi, 298’i işletmeciden geri alındı, 352’si yönlendirildi. 2 bin 599 şikayetle ilgili inceleme sürerken, 20 şikâyet için redaksiyon (düzeltme) işlemi yapılıyor. Tüketicilerin, söz konusu dönemde en fazla şikâyet ettikleri konu faturalar oldu. GSM kategorisindeki 21 bin 796 şikâyetin, yüzde 34.95’ini 7 bin 618 başvuru ile faturalar oluşturdu. İnternet servis sağlayıcıları kategorisinde yapılan 12 bin 48 şikâyet arasında da ilk sırayı yüzde 20.23 ile faturalar aldı. İnternet faturaları nedeniyle 2 bin 437 şikâyette bulunuldu.

ORAN NORMAL

BTK Başkanı Tayfun Acarer, “28 milyonu faturalı olmak üzere 68 milyon mobil, 13 milyon sabit, 20 milyon internet faturası dersek 100 milyondan fazla abonelikten şikâyet gelmesi normal. Bu kadar fatura içinde belli oranda şikâyet gelmesini normal görüyorum ama haklı görmüyorum” diye konuştu. Şikâyetlerin değerlendirilmesinin artık elektronik ortamda yapıldığını anlatan Acarer, “Bu süreci disipline eden bir süreç. Şikâyet oranını makul görüyorum ama daha iyileştirilmesi lazım” dedi. Acarer, şikâyetlerin sonucunun mutlaka takip edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kabloluda iptal şikayeti

BU yılın 8 aylık döneminde Kablo TV kategorisinde 168 şikayet geldi. Şikayetlerin yüzde 22’lik bölümünü 37 şikayetle fesih (iptal) oluştururken, faturalar yüzde 17’lik oranla ikinci sırada yer aldı. Faturalardan şikayetçi Kablo TV abonesi sayısı 29 olarak gerçekleşti. Sabit telefon hizmetleri nde en çok “bağlantı sorunu” öne çıktı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle