GeriEkonomi Hem atarım, hem tutarım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hem atarım, hem tutarım

Durgunluğun pençesindeki uluslararası şirketler çalışanlarını işten çıkarıyor ama kriz sonrası geri almanın yolunu da yapıyor. Eski çalışanları rakibe kaptırmamak için son maaşların bir bölümü ödeniyor, kriz sonrası işe alma sözleri veriliyor, hatta çalışanlar başka şirketlere kiralanıyor.

Türkiye ekonomik krizle boğuşurken, ABD ve Avrupa durgunluğun pençesinde. Çözüm aynı: Eleman çıkarmak. Yöntem ise Türkiye´dekinden çok farklı...

Uluslararası şirketler ´yetişmiş elemanlarını´ korumak için çeşitli yöntemler geliştiriyorlar. Amaç, işler açıldığı anda bu kişilerin yeniden şirkete dönmelerini sağlamak.


Son dönemde binlerce çalışanını işten çıkarma kararı alan Cisco Systems´ın geliştirdiği yöntemin adı ´Kazançsız Grup´. Şirket, çıkarmaya karar verdiği çalışanına önce ´Kazançsız Grup´ta çalışmayı öneriyor. Kişi kabul ederse maaşının üçte ikisinden ve yıllık ikramiyesinden vazgeçiyor. İşlerin açılması durumunda şirkete yeniden ´eski haklarıyla´ alınıyor. Kazançsız Gruba katılanlar kriz sürecini şirket içinde geçirmekten mutlu olduklarını belirtiyorlar.


Dünyanın en büyük finans şirketlerinden Charles Schwab, işten çıkardığı elemanları için ´eğitim fonu´ oluşturuyor. Amaç, işten çıkarılan elemanların başka şirketlere gitmesini engellemek. Kriz dönemini eğitimle geçiren ´eski çalışanlar´ 18 ay içinde rakip bir şirkette çalışmazsa yeniden işe alınıyor. İlave olarak yedi bin 500 dolar prim alıyor.


Accenture danışmanlık şirketi üst düzey yöneticiler için bir program uyguluyor. İşten çıkarılmasına karar verilen üst düzey yöneticilere son maaşlarının yüzde 20´si ödenmeye devam ediliyor. Bunu kabul eden yöneticiler rakip şirketler dışındaki şirketlerde çalışabiliyor.


Teknoloji devi Texas Instruments´ın yöntemi ise oldukça farklı. Şirket, kriz dönemi boyunca çalışanlarını başka şirketlere kiralıyor. Kriz bitiminde yeniden çalıştırma sözü veriyor. Böylece şirket işgücü maliyetini sıfırlarken, çalışanlar ücret almaya devam ediyor. Üstelik bir süre sonra kendi şirketlerine geri dönüyorlar.


Yöntemler yaratıcı gibi görünse de işten çıkarılanların bir bölümü ´mağdur´ olduklarını düşünerek teklifleri kabul etmiyor. Kıdem tazminatı, tatil ücreleri ve ihbar tazminatı almayı tercih ediyorlarlar. Kabul edenlerin en önemli gerekçesi ´teknik özelliklerini kaybetmek istememeleri´.


Şirketler ´alternatif modellerini´ uygulayabilmek için elemanlarına ´beyin yıkama´ seansları düzenliyor. Hatta özel web siteleri dahi oluşturuyorlar.


 ALTERNATİF ÇÖZÜMLER


* CHARLES SCHWAB: İşten çıkarılanlara eğitim veriyor. Rakipte çalışmayanları 18 ay içinde geri alıyor ve yedi 500 dolar prim veriyor.


*CISCO SYSTEMS: Şirketin bünyesinde ´Kazançsız Grup´lar oluşturuyor. İşten çıkarılanlara 1/3 maaşla çalışma olanağı sunuyor. Kriz sonrası yeniden işe alma sözü veriyor.


*TEXAS INSTRUMENTS: Çalışanlarını başka firmalara kiralıyor. Böylece hem işgücü maliyetlerini sıfırlıyor hem de çalışanlarını kaybetmeyip kriz sonrasında geri alıyor.


* ACCENTURE:İşten çıkarılan yöneticilere ücretlerinin yüzde 20´si ödenmeye devam ediliyor. Karşılığında bu kişiler rakipte çalışmıyor, başka şirketlerde çalışabiliyor.  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle