GeriEkonomi Hedge fonlar borsayı düşürdü, dolar 1.54 YTL’yi gördü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hedge fonlar borsayı düşürdü, dolar 1.54 YTL’yi gördü

Hedge fonların (serbest fonlar) dün yaptığı sert satışlar gelişmekte olan ülke borsalarını vurdu. Fonların pozisyon kapatmalarından nasibini alan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), yüzde 6.27 değer kaybetti. Hisse senetlerinde yapılan satışlarla dolara yönelen fonların bu alımları ise doları 1.53 YTL’nin üzerine taşıdı.

2 trilyon doların üzerinde büyüklüğe sahip ve gelişmekte olan ülkelere emtialara yatırım tercihi yapan hedge fonlara yönelik endişeler global piyasalarda endişeyi büyütürken, bu fonlar ise yatırım yaptıkları Türkiye, Macaristan, Rusya, Polonya, Güney Afrika gibi ülkelerde satışlarını hızlandırdı. Birçok hedge fonun nakde dönmeye çalıştığı ve kasım ayında bilanço kapatma dönemleri nedeniyle satışlarını artırdığı belirtiliyor.

Gelişen borsalar düşüşte

Bu satışlar gelişmekte olan ülke borsalarının gelişen borsalardan ayrışmasına neden oldu. Önceki gün ABD borsalarında yüzde 4’e ulaşan değer artışları yaşanırken, dün Avrupa borsalarında da yüzde 2 civarında primler gündeme geldi. Ancak gelişmekte olan ülke borsaları bu yükselişe ayak uydurmayarak düşüşe devam etti. Gün içinde Macaristan Borsası yüzde 10’un üzerinde değer kaybederken, Rusya Borsası’nda yüzde 5’i aşan, Polonya Borsası’nda ise yüzde 7’yi bulan kayıplar gözlendi.

Borsalar değer kaybederken ülkelerin para birimleri de buna eşlik etti. Hedge fonların piyasalardan çıkış için dolara yönelmeleriyle birlikte para birimleri dolar karşısında eridi. Güney Afrika para birimi Zar’ı yüzde 3’e yakın değer kaybederken, Rusya Ruble’si ve Polonya para birimi Zloty yüzde 1’e yakın düştü. Macar para birimi Forint ise yüzde 1.49 kayıp gerçekleştirdi. Öte yandan Fitch’in Macaristan’ın ülke görünümünü negatife çevirmesi, Goldman Sacsh’ın Türkiye için ’ılımlı resesyon’ öngörüsünde bulunması da gelişmekte olan piyasalara yönelik endişeleri tırmandıran unsurlar arasında yer aldı.

Borsa 25 bin puana geriledi

Gelişen piyasalarla birlikte hareket eden İMKB Ulusal 100 Endeks’i ise güne ABD’deki yükselişin etkisiyle olumlu açılış yaptı. Ancak ardından gelen satışlarla erime başladı. 26 bin puan seviyelerine gerileyen borsada günlük kayıp ise 6.27 oranında gerçekleşirken, kapanış ise 25.870 puandan oldu. borsa 2005 Hazirandan buyana en düşük seviyesini test etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle