GeriEkonomi Hedefteki İsviçre Merkez Bankası Başkanı konuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hedefteki İsviçre Merkez Bankası Başkanı konuştu

Hedefteki İsviçre Merkez Bankası Başkanı konuştu

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan piyasalarda büyük dalgalanma yaratan kararının ardından gelen yoğun eleştiriler üzerine basın açıklaması yapmak durumunda kaldı ve kendini savundu. Hedefteki adam Jordan, bankanın faiz indirimi ve minimum kur uygulamasına son vermesine ilişkin, "Karar kaçınılmazdı ve bu önlemi daha fazla erteleyemezdik" dedi.

Thomas Jordan, İsviçre Merkez Bankasının, avro başına 1,20 frank olarak tuttuğu minimum kur uygulamasına son vermesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Minimum kur uygulamasına, İsviçre frangının olağanüstü değerlendiği ve finansal piyasalar üzerindeki belirsizliğin son derece yüksek seviyeye geldiği bir dönemde son verildiğini bildiren Jordan, "olağanüstü ve geçici" olarak nitelediği kararın İsviçre ekonomisinin zarar görmesini engellediğini söyledi.

Hedefteki İsviçre Merkez Bankası Başkanı konuştu İsviçre piyasaları salladıKararın sürpriz bir şekilde alınması gerektiğini ifade eden Jordan, "Karar piyasaları şaşırttı ancak bu başka türlü yapılamazdı" ifadesini kullandı.

Jordan, uyguladıkları politikanın daha fazla sürdürülemeyeceği sonucuna vardıklarını belirterek, "Karar kaçınılmazdı ve bu önlemi daha fazla erteleyemezdik" diye konuştu.

İsviçre Merkez Bankası, bugün açıkladığı kararlarla minimum kur uygulamasına son verirken, mevduat faizini de yüzde eksi 0,75'e düşürmüştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle