GeriEkonomi Hedefler yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hedefler yükseldi

Hedefler yükseldi

2018 yılı enflasyon hedefini 5 puan arttırarak yüzde 8.4’ten 13.4’e çıkaran Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, “Bu güncellemenin 2.3 puanı petrol fiyatları ve döviz kurundan, 1.4 puanı ise gıda fiyatlarından geliyor dedi. Çetinkaya, 2019 enflasyon hedefini yüzde 6.5’ten 9.3, 2020’yi ise yüzde 5’ten 6.7’ya yükseltti.

MERKEZ Bankası, yıl sonu enflasyon hedefini 5 puan artırarak yüzde 8.4’ten 13.4’e çıkardı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, “Bu güncellemenin 2.3 puanı petrol fiyatları ve döviz kurunun ithalat fiyatlarına etkisinden, 1.4 puanı ise gıdadan geliyor” dedi. Çetinkaya, akaryakıtta fiyat artışlarını engelleyen vergi düzenlemesinden de bahsetti ve “Tahminleri oluştururken, akaryakıt fiyatlarında istikrarı sağlamaya yönelik düzenlemenin yıl sonuna kadar devam edeceğini öngördük” dedi.

İSTİHDAMA YANSIYOR
2018 yılının 3. Enflasyon Raporunu Ankara’da açıklayan Çetinkaya, sözlerine ekonomik gidişatı değerlendirerek başladı. İkinci çeyreğe ilişkin verilerin iktisadi faaliyetin yavaşlayarak dengelenme sürecine girdiğini gösterdiğini kaydeden Çetinkaya şöyle devam etti: “Bu eğilimin yakın dönemde istihdam ve işsizlik verilerine de yansımaya başladığını görüyoruz. Bu dönemde, finansal koşullardaki sıkılaşma, talep belirsizliği ve enflasyondaki yukarı yönlü seyrin, yurt içi talebi hem tüketim hem de yatırım harcamaları kanalıyla sınırlayacağını öngörüyoruz. Bununla birlikte, kamu kesiminin harcamalar ve diğer mali tedbirler aracılığıyla iktisadi faaliyeti destekleyici duruşu, ikinci çeyrekte yurt içi talepteki yavaşlamayı kısmen sınırladı.”

ENERJİ ZAMMI
Tahminlerini yaparken, akaryakıt dışındaki enerji kalemlerinde, yılın üçüncü çeyreğinde, Nisan enflasyon raporuna kıyasla daha yüksek oranlı fiyat ayarlamaları yapılacağı varsayımıyla hareket ettiklerini belirten Çetinkaya, “Orta vadeli tahminleri üretirken, maliye politikasının enflasyonu düşürmeye odaklı olarak ve para politikasıyla eş güdüm hâlinde belirlendiği bir görünümü esas aldık. Bu çerçevede, kamunun iktisadi faaliyeti destekleyici duruşunun yerini nötr bir duruşa bırakacağını, ayrıca kamu kontrolündeki fiyat ve ücretlerin geçmişe endekslemeyi azaltacak şekilde büyük ölçüde enflasyon hedefleri ile uyumlu olarak belirleneceğini varsaydık” dedi.

2018 yılı sonunda enflasyonun bu öngörülere göre yüzde 13.4 olacağı tahmininde bulunduklarını kaydeden Çetinkaya şunları söyledi: “2019 yıl sonunda yüzde 9.3’e, 2020 yıl sonunda ise yüzde 6.7’ye geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz. Yüzde 7’den yüzde 13’e güncellenen gıda fiyatları, bu güncellemeye 1.4 puan katkıda bulunmakta. Yılın ikinci çeyreğindeki yüksek oranlı tahmin sapması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulma, enflasyon tahminine 1.3 puan katkıda bulunuyor. ÖTV artışı sonucu alkollü içecek fiyatlarındaki artış da, güncellemenin 0.1 puanlık kısmını oluşturuyor. Aşağı yönlü güncellenen çıktı açığı ise, 2018 yıls onu tahminini 0.1 puan aşağı çekiyor.”

Hedefler yükseldi

FAİZDE BEKLEMEYİ TERCİH ETTİK
PARA Politikası Kurulu’nun (PPK) son toplantısında aldığı faiz artırmama kararının gerekçelerini de anlatan Çetinkaya, son 3 toplantıda 500 baz puanlık sıkılaştırma yaptıklarını anımsattı. Bu sıkılaştırmanın geciklemeli etkilerini takip etmek istediklerini kaydeden Çetinkaya, “İç talep koşulları, çıktı açığı ve önümüzdeki dönem patikasının biraz daha netleşmesi, bu toplantıda bekleme kararını etkileyen unsurlar oldu” diye konuştu. Çetinkaya, Merkez Bankası’nın bağımsızlığna ilişkin bir soruya ise, Para Politikası Kurulu’nun kararlarını tamamen enflasyon görünümünü dikkate alarak belirlediği yanıtını verdi. Son toplantının bir istisna olmadığını kaydeden Çetinkaya, “ Önümüzdeki toplantılar da istisna olmayacak. Merkez Bankası’na yasayla verilmiş net bir hedef ve bir araç bağımsızlığı var” ifadelerini kullandı.

GEREKİRSE SIKILAŞTIRMA
Yeni orta vadeli programın önemli olduğunu kaydeden Çekinkaya, “Maliye politikası eşgüdümü önümüzdeki dezenflasyon sürecinin önemli bileşenlerinden birisi. Enflasyon tahmin patikasından belirgin bir sapma olacağı kanaati kurulda (PPK) oluşursa, gerekli adımlar atılır, bunun karşılığı bir ilave parasal sıkılaştırmaysa bu tereddüt etmeden gerçekleştirilir” dedi.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (31.07.2018-2)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle