GeriEkonomi Hedefi 12'den vurduk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hedefi 12'den vurduk

Hedefi 12'den vurduk
refid:27225085 ilişkili resim dosyası

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan sanayiye daha çok ağırlık verme planlarının bazı kesimleri rahatsız ettiğini söyleyerek “Baktığımızda ‘bizden sonra kim ne dedi’ diye, hedefi tam on ikiden vurduğumuzu da gösteriyor” dedi. Ali Babacan’a en sert tepki Ali Ağaoğlu’ndan gelmişti.

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, “Sadece sanayiyi daha cazip hale getirmek değil gayrimenkuldeki bu ölçüsüz işlemleri de önleyici adımlar atmak lazım. Biz bunları söyledikçe de bazı tepkiler oluştu, bundan sonra da tepkiler olacaktır. Şimdiye kadar o tür işler yapanlar rahatsız olabilirler. Ama bu hiç önemli değil. Yapılan açıklamalara baktığımızda ‘bizden sonra kim ne dedi’ diye, hedefi tam on ikiden vurduğumuzu da gösteriyor” dedi. Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu Babacan’ın sözlerini eleştirmişti.
Babacan, önceki gece bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İnşaat sektöründeki sorunun neredeyse bir yıl önce ekonomi ekibi tarafından tespit edildiğini, şahsi bir açıklamada bulunmadığını ifade eden Babacan, “İnşaat sektörü ülke için önemli bir sektördür. Hatta toplam milli gelir içerisindeki payı artırılması gereken bir sektördür. Bu gerek kamu altyapı yatırımları, gerekse özel sektörün fabrika, konut ve ticari gayrimenkul projeleri için” diye konuştu.

BÜYÜK PROJELERDE OLUYOR

Sanayide rekabetin işlemediği durumlarda Rekabet Kurumunun devreye girerek cezalar kestiğini anımsatan Babacan, “Ağırlıklı olarak problem büyük çaplı ve münferit projelerde gerçekleşiyor. Bir gecede bir kalem oynatarak belediye meclis kararıyla şunla bunla bir anda arsanın, projenin değeri birdenbire farklılaştırılabiliyorsa onun öncesi ile sonrasında buradan kimler kazandı, kimler kaybetti bunun tam hesabı kitabı yapılamıyorsa bu kazanılan yeterince vergilendirilemiyorsa bu büyük bir problem” ifadesini kullandı.
İnşaat sektörüne yönelik nasıl bir mekanizmanın kurulacağı yönündeki soru üzerine Babacan, bu konunun mevzuat olarak komple ele alınması gerektiğini ifade etti.

KORKMADAN UYGULANMALI

Babacan, alınan bir dairenin piyasadaki değerinin artması halinde değerlenmesinin gayet doğal olduğunu da dikkati çekti.
Sektörün tümünü töhmet altında bırakacak bir yaklaşım içerisinde olmadıklarını vurgulayan Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece sanayiyi daha cazip hale getirmek değil gayrimenkuldeki bu ölçüsüz işlemleri de önleyici adımlar atmak lazım. Biz bunları söyledikçe de bazı tepkiler oluştu, bundan sonra da tepkiler olacaktır. Şimdiye kadar o tür işler yapanlar rahatsız olabilirler. ‘Bundan sonra önü mü kapanacak, izin vermeyecekler mi?’ diye. Ama bu hiç önemli değil. Yapılan açıklamalara baktığımızda ‘bizden sonra kim ne dedi’ diye, tam hedefi on ikiden vurduğumuzu da gösteriyor. Burada korkmadan uygulamaya bakmak lazım. Hem adaleti sağlamak lazım hem de 77 milyonun fırsat eşitliği içinde, alnının teri, bileğinin gücüyle para kazandığı bir ekonomik yapıyı oluşturmamız lazım.”

DEİK meselesi

DEİK ile ilgili de konuşan Babacan, şunları söyledi: “DEİK meselesi biraz koordinasyon eksikliğinden ya da DEİK’deki bazı gelişmelerden hükümetin daha sonra haberdar olmasından kaynaklanan problem. Bir ülkenin hükümet başkanı DEİK tarafından davet edilebiliyor fakat bizim başbakanımızın, bakanlıklarının haberi yok. Biraz daha derli toplu bir süreç başlar.”

Kapalı ekonomi kuş serisine döndürür

BABACAN, “İthalat nasıl önlenecek” sorusunu yanıtlarken, “Bu ‘1970’lere dönelim, Özal öncesi döneme dönelim, kendi yağımızda kavrulalım’ gibi bir anlayış kesinlikle Türkiye’yi çok geri götürür. O zaman kuş serisi araçlar vardı eskiden” dedi.

Irak sorunu

ÇEVRE ülkelerdeki olumsuzlukların Türkiye’yi etkilediğini belirten Babacan, sorun yaşanan ülkeler konusunda Türkiye’nin “tek başına bir adım atmamak ve ikili bir problem haline getirmemek” yönünde kararlar aldığını söyledi. Babacan,
“Irak’ta da yine çok dikkatli bir çizgi izliyoruz. Adeta nakış örer gibi çok dikkatli bir çizgi izliyoruz” diye konuştu.

2018 sonuna kadar planlandı

BABACAN, katma değeri ve üretimi arttırmanın 2018 sonuna kadar devam edecek Kalkınma Planının özünü oluşturduğunu belirterek Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında 25 planının 5’ini takvime bağladıklarını, eylem planı haline geldiğini söyledi.

SİYASETE DEVAM SİNYALİ

BAŞBAKAN Yardımcısı Babacan, 3 dönem kuralı doğrultusunda siyaseti bırakıp bırakmayacağının sorulması üzerine hükümetlerde kendisine hep görev verildiğini belirterek, “Ben hala siyaseti tam öğrendim demiyorum. Ben bunu askerlik görevine benzetiyorum, biz bedelli değil fiili askerlik yapıyoruz. Ancak, her askerliğin olduğu gibi başının da sonunun da olması gerektiğine inanıyorum. Bu süre ne kadar uzun-kısa olur, o benim irademle ilgili olmadı bugüne kadar, bırakmam da herhalde kendi irademle olmayacak. Diyecekler ki; ‘teşekkür ederiz’, o gün de bırakmış olacağız siyaseti herhalde, tablo bu. Davet varken, bundan kaçmak mümkün değil. Katkıda bulunduğumuz sürece bunun verdiği bir haz var, onurlu bir görev, tatmin düzeyi çok yüksek.”

AĞAOĞLU NE DEMİŞTİ?

BABACAN’ın inşaat sektörüne ilişkin sözlerine en sert tepkiyi Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu göstermişti. Ağaoğlu “Sorarlar adama sen bugüne kadar inşaat sektörüne ne destek verdin? İnşaat kendi kaynağını üreten bir sektördür. Ama Türkiye’de üreten her zaman maalesef cezalandırılmıştır. Babacan yüksek katlı binalar yerine 3-4 katlı evler yapalım diyor. Sen önce git ekonomiyi düzelt. Sonra konuta bak. Senin insanın canlı canlı tabut gibi evlerde yaşıyor. Sen de kalkmış inşaat sektörünün önünü keseceğim diyorsun. İşleri bu hale getiren yatırımcılar değil bürokrasidir. İnşaat sektörüne rant sektörü olarak bakılmamalıdır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle