GeriEkonomi Hedef Rusya
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hedef Rusya

Hedef Rusya
refid:27122690 ilişkili resim dosyası

AV sezonunun başlamasıyla birlikte denize açılan balıkçılar, bu yıl Rusya pazarını gözüne kestirdi. Su Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, “Rusya’ya ihracatı 2’ye katlayacağız” dedi.

BALIK avı sezonu açıldı. 1 Eylül gecesi “vira bismillah” diyen balıkçıların bu yılki hedefinde ise Avrupa ülkelerinden gıda alımını sınırlayan Rusya var. Geçen yıl ülkemizde 500 bin tonu deniz ve 200 bin tonu da tatlı su olmak üzere toplam 700 bin ton balık avı gerçekleştirildiğini anlatan İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, “Sektör geçen yıl 564 milyon dolar ihracat yaptı. Bu yıl ise ihracat beklentimiz 600 milyon dolar” dedi.

BEKLENTİ YÜKSEK

Sagun, özellikle Rusya pazarına yönelik beklentilerinin yüksek olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Geçen yıl Rusya’ya 33 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu yıl beklentimiz 50-55 milyon dolar olacağı yönünde, hatta 65 milyon dolara da çıkabilir. Türkiye şu anda Rus pazarında 5. sırada bu yıl 4’üncülük garanti ama asıl hedef 3’üncü olmak. Ancak Rusya’nın verdiği karara güvenerek hareket etmemeliyiz. 3 ay sonra AB ile anlaşabilirler. Sonuçta birbirlerine gıda üzerinden politik mesaj veriyorlar.”

FİYATLARI ARTTIRMAZ

Rusya’ya balık ihracatının artmasıyla diğer gıda ürünlerinde beklendiği gibi fiyatları artırıp artırmayacağına ilişkin soruları yanıtlayan Tuncay Sagun, “Rusya’nın ithalatı 3.2 milyar dolar civarında. En çok ürünü Norveç’ten alıyorlar. Bu ülkeden alım yapılmayınca Norveç, ürünlerini Avrupa’ya satacak. Dolayısıyla fiyatlar ucuzlayacağı için orada bizim bir pazar kaybımız olacak. Dolayısıyla Rusya’da kazandığımızı orada kaybedince artan av oranıyla birlikte fiyatlarda bir artış olmayacaktır” dedi.
Dış denizlerde avlanmak için Türkiye’deki mevzuatların değiştirilmesini isteyen Sagun, Avrupa’da balıkçılıkta ilerlemiş Norveç gibi ülkelerin dış denizlerden avlanabildiğini bizde ise dışarıdan getirilen ürünün kaçak mal sayıldığını ifade etti.

Eker: Kaynağımızı korumamız lazım

ADANA’da Karataş Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen balık av sezonu açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker balıkçılığı daha iyi bir noktaya taşımak, denizdeki kaynakları doğru kullanıp korumak için gerçekleştirdikleri politikaları anlattı. Eker, “Kaynaklarımızı korumamız gerekiyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle