Hazine'ye açıklama yasağı

Hürriyet Haber
08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye'ye 10.4 milyar dolarlık kredi sağlayan Uluslararası Para Fonu (IMF), bu kredi paketi Washington'daki Yönetim Kurulu'ndan geçinceye kadar geri ödeme koşulları, vade ve faizinin açıklanmasını istemedi.

Hazine Müsteşarlığı, 7.5 milyar doları Ek Rezerv Kolaylığı, 2.9 milyar doları da stand-by kapsamındaki Özel Çekme Hakkı'ndan oluşan kredinin geri dönüş ve faiz oranlarını kamuoyuna duyurmak istedi. Ancak IMF yetkilileri, 21 Aralık'ta yapılacak İcra Direktörleri Kurulu toplantısından önce, bunun açıklanmasının istenmediğini bildirdi.

2.8 milyar dolarlık ilk dilimi bu ay aktarılacak olan SRF (Supplemental Reserve Facility) kredisi, Merkez Bankası rezervlerine yedi taksit halinde girecek. Genel olarak 18 ay vadeli olan bu kredinin, geri ödeme takvimi her bir dilimin aktarıldığı tarihe göre belirleniyor. Sözgelimi ilk dilim Aralık ayında aktarıldıktan sonra, bir yıl sonra yarısı, 18 ay sonra da kalan yarısı ödenecek. Kredinin fazi oranları konusunda ise bir açıklık olmadığı, ancak yüzde 7.5 civarında olabileceği belirtildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı