GeriEkonomi Hazine'nin tarihi iç borç sınavı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine'nin tarihi iç borç sınavı

HAZİNE, bugün düzenleyeceği iki ihale ile tarihinen büyük iç borçlanmasını gerçekleştirecek. 3 ve 12 ay vadeli iki ihalede Hazine toplam 2.2-2.4 katrilyon lira arasında borçlanacak.

HAZİNE, bugün düzenleyeceği 3 ay vadeli bono ve 12 ay vadeli tahvil ihalesinde toplam 2.2 katrilyon lira ile 2.4 katrilyon lira arasında net borçlanmaya gidecek. Bu, aynı zamanda tarihin en büyük iç borçlanma rakamı olacak.

Hazine Müsteşarlığından yapılan açıklamada, 10 Mayıs 2000 itfa tarihli üç ay vadeli bono ihalesinde 623 trilyon liralık borçlanmaya gidilecek. Bu ihalede oluşacak faiz ise 17 Mayıs 2000 tarihinde yapılacak olan 3 yıl vadeli tahvil kupon ödemelerine baz oluşturacak.

POLİTİKA DEĞİŞMEDİ

12 ay vadeli tahvil ihalesi ise 4 Ocak'ta ihraç edilen tahvillerin azalan vade ile yeniden ihracına yönelik bulunuyor. İhalede, 1 katrilyon 550 trilyon lira ile 1.8 katrilyon lira arasında net borçlanma öngörülürken, ihalede satılacak 12 ay vadeli tahvillerin itfası 21 Şubat 2001'de yapılacak.

Hazine bir süredir, yapacağı itfa tutarının daha altında borçlanma politikası uyguluyor. İki ihalede 2 katrilyon 173 trilyon lira ile 2 katrilyon 423 trilyon lira arasında öngörülen net borçlanma tutarı da Hazine'nin ertesi gün gerçekleştireceği geri ödeme tutarının altında bulunuyor.

Hazine'nin bugün iki ihalede satacağı tahvil ve bonoların parasını tahsil edeceği 9 Şubat Çarşamba günü, vadesi gelen eski borçlanmaları dolayısıyla toplam 3 katrilyon 66.4 trilyon liralık geri ödeme yapması gerekiyor.

Hazine, bugün iki ihale dışında 15 Şubat'ta da 2 yıl vadeli tahvil ihalesi gerçekleştirecek. Bu ihalede 600-800 trilyon lira arasında net borçlanma gerçekleştirilecek. Buna göre Hazine'nin bu ay için öngördüğü toplam iç borçlanma 2 katrilyon 773 trilyon lira ile 3 katrilyon 223 trilyon lira arasında bulunuyor.

Hazine'nin bu ayın tümünde gerçekleştireceği geri ödeme tutarı ise 4 katrilyon 155.8 trilyon liraya ulaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle