GeriEkonomi Hazine'nin borç haftası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine'nin borç haftası

Hazine, 5.1 katrilyon liralık iç borç geri ödemesi yapacağı bu hafta biri yarın ikisi de salı günü olmak üzere üç ayrı iç borçlanma ihalesi yapacak.

Hazine Müsteşarlığı, yarın, 22 Ekim vade başlangıcıyla 91 gün vadeli referans bono ihalasi düzenleyecek. Referans bono ihalesinde yapılacak net borçlanma tutarı 1 katrilyon 496 trilyon lira olarak açıklanmıştı.

Salı günü ise biri TL diğeri de dolar cinsinden iki borçlanma ihalesi yapacak Hazine, 22 Ekim vade başlangıcıyla ve iki yıl vadeli olarak ihraç edeceği TL cinsinden tahvillere üç ayda bir değişken faiz ödeyecek. İlk kupon ödemesi bugün yapılacak olan söz konusu tahvillerin anapara geri ödemesi ise 19 Ekim 2005'te gerçekleştilecek.

İlk kupon ödemesinin faizi 20 Ekim pazartesi günü yapılacak referans bono ihalesinde ortaya çıkacak dönem faizine Hazine tarafından eklenecek yüzde 2'lik reel getiriden oluşacak. 22 Ekim'de yapacağı 5.1 katrilyon liralık geri ödemenin 2.8 katrilyon lirası döviz cinsinden borçlara ait olan Hazine, 21 Ocak'ta 2 yıl vadeli altı ayda bir yüzde 2.5 faiz ödemeli dolar cinsinden devlet tahvili ihalesi de yapacak. Katılımcılar ihalede 10 bin dolar nominal değerdeki tahviller için fiyat teklifinde bulunacaklar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle