GeriEkonomi Hazine'den nema açıklaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine'den nema açıklaması

Hazine Müsteşarlığı, bugün başlayan nema ödemeleri ile bu ödemelerde esas alınan nema oranına ilişkin, basında yer alan haberlerle ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Çalışanları Tasarruflarını Teşvik Hesabı’nda biriken paraların değerlendirilmesinin, Yüksek Planlama Kurulu tarafından belirlenen esaslar dahilinde yapıldığı ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu hesapta biriken paraların sadece devlet tahvili ile Hazine Bonosu alım satımı yapılarak nemalandırılmakta olduğu, hesaba giren paraların giriş tarihi ile ihale tarihi arasında farklılık olması halinde ise bu paraların, anılan süre ile sınırlı olmak üzere, Ziraat Bankası tarafından „repo“ şeklinde değerlendirilmekte olduğu vurgulandı.

Hazine açıklamasında, nema oranının YPK tarafından 1989 yılında kararlaştırılan hesaplama ile bulunduğu belirtilirken, her yıl ayrı bir hesaplama yöntemi kullanılmasının söz konusu olmadığı ifade edildi.

Açıklamaya göre, 1998 yılı Şubat ayında 153 trilyon lira, 1999 yılı Şubat ayında 280 trilyon lira nema ödemesi yapılırken, bu rakamın bu yıl Şubat ayında, 480-500 trilyon lirayı bulması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle