GeriEkonomi Hazine’den 2.3 milyar TL daha az borç planı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine’den 2.3 milyar TL daha az borç planı

Hazine’den 2.3 milyar TL daha az borç planı

HAZİNE’nin yeni iç borçlanma stratejisinde, iç borç çevirme oranları düşürüldü. 29 Haziran 2018 tarihinde açıklanan Temmuz-Eylül 2018 İç Borçlanma Stratejisinde, Ağustos-Eylül aylarına ilişkin iç borç çevirme oranları yüzde 125 olarak öngörülürken, önceki gün açıklanan Ağustos-Ekim 2018 İç Borçlanma Stratejisinde, iç borç çevirme oranları yüzde 110 seviyesine indirildi.

Yetkililer, bu sayede Ağustos ayında 12.2 milyar TL yerine 10.8 milyar TL tutarında, Eylül ayında ise 9.6 milyar TL yerine 8.7 milyar TL tutarında iç borçlanma gerçekleştirilmesi planlandığını belirterek, “Bir önceki iç borçlanma stratejisine göre piyasalardan toplamda 2.3 milyar TL daha düşük tutarda nakit çekilmesi planlandı. Böylece borçlanma oranları-miktarları düştü. Bütçe disiplini kapsamında atılan adımlar meyvelerini vermeye başladı. Gelir-gider dengesindeki pozitf değişim Hazine’nin elini güçlendiriyor. Bu sayede oranlar revize edildi” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir süre önce yaptığı açıklamada, mali disipline, bu sözlerle vurgu yapmıştı:

“Bakanlıklarımızın tamamıyla konuştuk. Bütçe tasarrufu açısından, tüm bakanlıklara belli oranlarda hedefler verdik. Onlarla ilgili çalışmalar yapılıyor. Yapıldıktan sonra ben bire bir tüm bakanlıklarla toplantı yapıp geride kalan 5 ay içerisindeki Hazine’nin borçlanma limitleri içerisinde elini güçlü kılacak çok önemli adımlar atacağız.”

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (01.08.2018-2)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle