GeriEkonomi Hazine'de 6 ayın en düşük faiz keyfi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine'de 6 ayın en düşük faiz keyfi

Hazine Müsteşarlığı, son altı ayın en düşük faizi ile borçlandı. Dün 3 aylık (91 gün) ihale gerçekleştiren Hazine, net 1 katrilyon 80 trilyon lirayı yüzde 74.31 yıllık bileşik faizle aldı. Bu oranla Hazine, Mayıs ayından bu yana en düşük borçlanma oranını yakaladı.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türkiye'ye vereceği ek kaynağın 10 milyar dolar olacağı ve 2002 yılındaki 5.5 milyar dolarlık ödemenin ertelenmeyeceği yönündeki haberler İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki kár satışlarını artırdı. Bu haberlerin etkisiyle İMKB-100 Endeksi 202 puan düşüp 10.165 puandan kapandı. Borsa, Türkiye'nin G-7 ülkelerinden destek alamayacağı haberinde de etkilendi. Borsadaki satışlarda, eski futbolcu ve borsanın tanınmış spekülatörlerinden Mecnur Çolak'ın gözaltına alınmasının da etkisi olduğu ileri sürüldü. Merkez Bankası dolar satış kuru ise 1 milyon 563 bin liraya yükseldi. Merkez Bankası dolar satış kuru önceki gün 1 milyon 561 bin liraydı.

Hazine Müsteşarlığı, 23 Mayıs 2001 tarihinden düne kadar yaptığı ihalelerde ilk defa yüzde 74 seviyesine kadar indi. Hazine, geçen ay düzenlediği iki üç aylık bono ihalesinde ise yüzde 92 ve 78 yıllık bileşik faiz oranlarıyla borçlanmıştı. Hazine'nin, değişken faiz ödemeli senetlerin kupon faizlerinin belirlenmesi amacıyla, dün düzenlediği üç aylık referans bono ihalesinde basit faiz ise 59.61 oldu. İhaleye 1 katrilyon 772 trilyon lira teklif gelirken, nominal satış 1 katrilyon 241 trilyon liraya ulaştı. Hazine'nin dünkü ihalesinde aldığı 1 katrilyon 80 trilyon lira, Kasım ayında piyasaya yapılacak ödemeler ve ortalama satışların geri ödeme tutarları toplamının yüzde 15‘ni oluşturdu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle