GeriEkonomi Hazine’ye ait tarım arazileri yarı fiyatına köylünün olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine’ye ait tarım arazileri yarı fiyatına köylünün olacak

Hazine’ye ait tarım arazileri yarı fiyatına köylünün olacak
refid:24806130 ilişkili resim dosyası

Hazine’ye ait olan tarım arazileri artık köylünün olacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 28 Nisan 2014’e kadar başvuranların rayiç bedelinin yarısını ödeyerek arazileri satın alabileceklerini açıkladı.

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, geçimini topraktan sağlayan vatandaşların uzun süredir dert yandığı, her an ellerinden gidecek kaygısını taşıdıkları Hazine’ye ait tarım arazileri konusunda “Köylünün yıllarca işlediği ve geçimini sağladığı, Hazine’ye ait olan tarım arazileri artık köylünün olacak” dedi. Şimşek, başvuruların 28 Nisan 2014 tarihine kadar yapılması gerektiğini de ifade etti. 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun, geçen yıl yürürlüğe girmiş ve bu kanunla Hazine’ye ait tarım arazilerinin satışı konusu da düzenlenmişti. Kanun kapsamında Hazine’ye ait tarım arazileri hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına ihaleye çıkmadan, doğrudan satılmaya başlanmıştı.

RAYİÇ BEDELİN YARISI


Köylülerin “Tarım yaptığımız arazileri Hazine’ye ait olduğunu öğrendik. Bu konuda ne yapacağımızı, arazileri almak için nasıl bir yol izleyeceğimizi bilmiyoruz. Bize yardımcı olun” şeklindeki talepleri üzerine Şimşek, bu konuda mağduriyet yaşayan vatandaşların, rayiç bedelinin yarısını ödeyerek arazileri satın alabileceklerini açıkladı. Başvuru yapan kişilerin hak sahiplikleri değerlendirilerek, rayiç bedel belirleme ve kontrol çalışmalarının bitmesine müteakiben satış işlemlerine başlanılacağını belirten Mehmet Şimşek, şu bilgileri verdi: “Hazine’ye ait tarım arazilerinin satışı konusuna çok önem veriyoruz. Yeter ki tarımla geçimini sağlayan vatandaş mağdur olmasın. Bu süreçten sadece köylü kazançlı çıkacak, bunu bir gelir kapısı olarak görmüyoruz, temel bir sorunun çözüm süreci olarak olaya bakıyoruz. Kamuoyunda 2B olarak bilinen toplam 248 milyon 860 bin 54 metrekare yüzölçümlü 74 bin 65 adet taşınmazın satışı yapılmıştı. Bu uygulama kapsamında da 2B taşınmazlarının sayısına yakın tarım arazisi, Hazine’nin mülkünden çıkmış olacak.”

Peşin alana ekstra indirim

SÖZ konusu düzenlemelerle, Hazineye ait tarım arazileri ve bu araziler üzerindeki tarımsal amaçlı yapılar ile sürekli ikamet edilen konutların hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına doğrudan satılacağı hükmünün getirildiğini anlatan Mehmet Şimşek, şunları kaydetti: “Satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50’si olarak belirlendi. İhalesiz ve sadece bedelin yarısını ödeyerek bu topraklara sahip olabilecekler. Peşin ödemelerde satış bedeline, ayrıca yüzde 20 indirim uygulanacak. Taksitli satışlarda; satış bedeline yüzde 10 indirim yapılmasından yararlanmak istenilmesi halinde, satış bedelinin en az yarısı, en az yarısının peşin ödenmek istenilmemesi halinde ise satış bedelinin yüzde 10’u peşinat alınacak. Kalanı ise en fazla 6 yılda 12 eşit taksitle faizsiz ödenecek. Satış bedelinden, son 5 yılda tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri de mahsup edilecek. Yani vatandaşlarımız isterlerse arazilerin bedelini 6 yılda 12 eşit taksitle ödeyebilecek.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle