GeriEkonomi Hazine faizin ateşini düşüremiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine faizin ateşini düşüremiyor

Hazine'nin bu yılın en düşük miktarda iç borçlanmasına gittiği temmuzdaki dört borçlanma ihalesinde ortalama faiz yüzde 93.6 olarak gerçekleşti.

Hazine, dört iç borçlanma ihalesi düzenlediği ve bu yılın ay bazında piyasalardan en düşük miktarda borçlandığı temmuz ayındaki borçlanmanın ortalama faizi yüzde 93.6'ya kadar yükseldi.

Borçlanmanın ortalama vadesi ise 162 günde kaldı. Hazine temmuz ayında yaptığı dört ihalede toplam 1 katrilyon 677 trilyon lira borçlandı. Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan satışlarda dikkate alındığında ihale yöntemiyle yapılan toplam borçlanma 2 katrilyon 56 trilyon lira oldu.

Hazine, temmuzun ilk ihalesinde yüzde 91.85, ikinci ihalesinde yüzde 95, üçüncü ihalesinde yüzde 104.98 faizle borçlanırken, son ihalede bu oran yüzde 91.88'e geriledi. Bu yılın ilk yedi ayındaki borçlanmanın ortalama faizi ise yüzde 107.4 olarak gerçekleşti.

IMF ile yapılan son görüşmelerde yüzde 91 olarak revize edilmesi beklenen bu yılın tümündeki toplam borçlanmanın ortalama faiz hedefinin tutturulabilmesi için ise yılın geri kalan bölümündeki ortalama faizin yüzde 75'e kadar inmesi gerekecek. Hazine, bu yıla ocak ayındaki yüzde 64.9 ortalama faizle başlamıştı. Bu oran krizin başladığı şubat ayında yüzde 110.3'e, martta yüzde 193.7'ye kadar yükseldi. Nisanda yüzde 130.4'e Mayısta ise yüzde 82'ye kadar inen ortalama faiz haziran ayıyla birlikte yeniden yükselişe geçti. Haziranda yüzde 88.5 olan faiz oranı temmuz ayında ise yüzde 93.6'ya kadar yükseldi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK

Yılın ilk yedi ayında gerçekleşen yüzde 107.4 ortalama oranındaki faiz, ekonomik programın temel parametrelerinde önemli değişikliğe yok açtı. Bu nedenle IMF heyetiyle yapılan son görüşmelerde bu yılın tümündeki iç borçlanma faizinin ortalama yüzde 91 düzeyinde gerçekleştirilmesine dönük olarak programda revizyon yapılmasının gündeme geldiği belirtiliyor. Yılın geri kalan bölümündeki borçlanmanın, ilk yedi aydaki düzeyde kalacağı varsayılarak yapılan hesaplamalar bu oranın tutabilmesi için ağustos-aralık aylarını kapsayan dönemdeki borçlanmanın ortalama faizinin yüzde 7'e kadar düşürülmesini gerekli kılıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle