GeriEkonomi Hazine: Döviz havalesi yasağı yeni değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine: Döviz havalesi yasağı yeni değil

Hazine, Türkiye`de yaşayan kişilerin birbirlerinin banka hesaplarına döviz transferi yapmasının yasak olmasına ilişkin uygulamanın yeni olmadığını, 1989 yılında çıkarılan Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar`ın buna elvermediği bildirildi.

Hazine Müsteşarlığı`ndan edinilen bilgiye göre, bankalar geçmişte de Hazine`ye başvurarak, Türkiye`de yaşayan kişilerin birbirlerinin banka hesaplarına döviz transferi yapıp yapamayacağını sordular ve her seferinde olumsuz yanıt aldılar.

Bu uygulamanın birçok Avrupa ülkesi içinde geçerli olduğuna dikkat çeken Hazine yetkilileri, 32 Sayılı Karar`ın Türkiye`de yaşayanların yurtdışında yaşayanlardan döviz havalesi kabul edebilmesine olanak sağladığını ifade ettiler.

Bankacılık çevreleri, 32 Sayılı Karar`da Türkiye`de yaşayan kişilerin birbirlerinin hesaplarına döviz transferi yapması konusunda bir açıklık bulunmadığını ve bundan dolayı Hazine`nin yorum yoluna gittiğini, kararda olmayan konulara açıklık getirdiğini söylediler.

"TARTIŞILMASI ANLAMSIZ"

Hazine`nin yaptığı yorumun 32 Sayılı Karar ve buna ilişkin çıkarılan tebliğin bir parçası olduğunu belirten bankacılık çevreleri, konunun daha fazla tartışılmasının anlamsız olduğunu kaydetti.

32 Sayılı Karar`a bağlı olarak çıkarılan tebliğde, kişilerin bankalardan, yetkili müesseselerden, bir de özel finans kurumlarından döviz alabilmesine olanak sağladığını, bu çerçevede kişilerin birbirleri ile döviz havalesinin yasak olduğunu işaret eden bankacılık çevreleri, bu uygulamanın ancak bankaların Merkez Bankası`ndan görüş sormaları üzerine bilinebileceğini vurguladı.

Vatandaşların bankalarda büyük oranlarda döviz hesabı bulunduğunu ve bunu bozmak istemediklerini belirten bankacılık çevreleri, borçlarını döviz olarak ödeme yoluna gittiklerini, bankalara havale ederek havale ettiklerini söyledi.

DÖVİZ HAVALESİ NASIL YAPILIYOR?

Bir bankadan başka bir bankadaki hesaba döviz havale edebilmesi yurtdışından dolaşarak oluyor. Banka, kendi yurtdışı muhabiri niteliğindeki bankaya talimat vererek, havale yapılacak Türk bankasının yurtdışındaki muhabir bankasına havale yapılmasını talep ediyor.

Türk bankaları, döviz havalesi yapılması için yurtdışındaki bankaların kullanılması nedeniyle bu bankalara yüksek bir komisyon ödüyor. Türk bankaları da bu komisyonu havale edecek mudilere yansıtıyor.

Bankaların döviz hesaplarının yurtdışında olması nedeniyle bankadan bankaya döviz havalesi mümkün olmuyor. Bundan dolayı vatandaşların döviz havalesi serbest bırakılsa dahi bu komisyondan kurtulmaları mümkün değil...

Bankaların, Merkez Bankası`nda döviz hesapları olmasına karşın Merkez Bankası aracılığı ile kişilere havale yapılamıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle