Hazine dışarıya 10 yıllık tahville çıktı, 3 milyar dolar talep geldi

Hürriyet Haber
19.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hazine, 2012 dış borçlanma programı çerçevesinde, dolar cinsinden Eylül 2022 vadeli yılın ilk tahvil ihracını gerçekleştirmek amacıyla üç yatırım bankasına yetki verdi.

İhaleye gelen toplam talep 3 milyar doları aştı. Hazine’den yapılan açıklamada, dolar cinsi 10 yıllık tahvil ihracı için Barclays Capital, Citigroup ve JP Morgan’a ortak lider bankalar olarak yetki verildiği belirtildi.
Yerli yatırımcı ağırlıklı
Hazine’nin yetkilendirmesinin ardından başlayan talep toplamanın dün geç saatlere kadar sürdüğü, mevcut koşullarda 10 yıllık tahvillere ilginin beklentilerin çok üzerinde olduğu vurgulandı. Bankacılar, ihale süreci devam ederken toplanan talep miktarının 3 milyar doları aştığını ve gelen taleplerde dün döviz cinsi itfa olmasının da etkisiyle yerli yatırımcıların ağırlığının görüldüğüne dikkat çekti. Bankacılara göre, Hazine’nin dünkü ihracına ilişkin ilk getiri beklentisi yüzde 6.35-6.45 civarında ve satış tutarı beklentisi ise 1-1.5 milyar dolar arasında gerçekleşecek. Bir banka analisti, dünkü tahvil ihracıyla ilgili, “Yüzde 6.4 mevcut tahvillere bakıldığında oldukça cazip bir seviye. Yeni tahvilin yüzde 6.4’lük getiriye sahip olması durumunda, yatırımcıların ihraç sonrasında 2025 ve 2030 vadelerden çıkıp 2022 vadeli yeni tahvilde alım yapmaları beklenebilir” dedi.
Toplam dış borçlanma hedefi
Hazine’nin 2012’de 4.5 milyar doları uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ihracı yoluyla elde edilecek şekilde, dış finansman projeksiyonu yaklaşık 5.5 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Hazine, 2011’de uluslararası piyasalardan biri Japon Yeni cinsinden tahvili ihracı olmak üzere gerçekleştirdiği üç ihraç ile toplamda yaklaşık 4.3 milyar dolar karşılığı finansman sağladı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı