GeriEkonomi Hazine bu kez 7 ay borçlanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazine bu kez 7 ay borçlanacak

IMF'yle yaşanan krizi geride bırakan ve 18 Temmuz'da 1.1 katrilyon liralık iç borç geri ödemesi gereken Hazine, bu ödemenin bir bölümünü düzenleyeceği yedi ay vadeli bono ihalesiyle finanse etmeyi deneyecek.

Hazine, salı günü yapacağı yedi ay (203 gün) vadeli bono ihalesiyle net olarak en az 300 trilyon lira borçlanacak. Carşamba günü 841 trilyonu piyasaya, 255 trilyonu da kamu kurum ve kuruluşlarına olmak üzere toplam 1 katrilyon 97 trilyon lira ödemesi bulunan Hazine'nin söz konusu ihalede talep sorunuyla karşılaşması beklenmiyor.

Ancak Hazine'nin hangi faiz oranıyla borçlanabileceğine ilişkin beklentiler ise fazla iyimser gözükmüyor. Dövize olan yüksek talebin, IMF ve Dünya Bankası kredilerinin onaylanması ve Merkez Bankası'nın programlı ve pgram dışı olarak toplam 351 milyon dolarlık satış yapmasına rağmen geçen hafta sonuna kadar devam etmesi ve ikinci el piyasalarda faiz oranlarının yüzde 100'e yakın seyretmesi faizin yüzde 90'ların fazla altına inmeyeceği beklentilerini güçlendiriyor.

Ancak son günlerde Hükümet ve IMF uluslararası çevrelerde Türkiye'deki faiz oranlarının yüksekliğiyle ilgili şikayetler artıyor. Bu nedenle, IMF'den gelecek para nedeniyle rahatlayan Hazine'nin borçlanmasını açıkladığı 300 trilyon liralık alt limite yakın tutarak faiz oranlarını bir miktar aşağı çekmeyi deneyebileceği de ifade ediliyor. 18 Temmuz'daki ödemenin 256 trilyon liralık bölümünün kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak olması da Hazine'nin borçlanmasını alt limite yakın tutabileceğini gösteriyor.

MERKEZ BANKASI DÖVİZ SATACAK

Hazine'nin 1.1 katrilyon liralık iç borç geri ödemesi yapacağı 18 Temmuz günü, Merkez Bankası ise bu yolla piyasaya çıkacak fazla TL likiditesinin bir bölümünü geri çekebilmek amacıyla 150 milyon dolar satmak üzere döviz ihalesi yapacak. Dövizdeki talebe bağlı olarak Merkez Bankası'nın gelecek hafta program dışı ihale de yapması bekleniyor.

Hazine 19 Temmuz'da ise kamu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesindeki bankalara 208 trilyon liralık geri ödeme yapacak.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle