Hazar petrolleri Erzurum'a geliyor

A.A.
10.02.2006 - 10:46 | Son Güncelleme:

Hazar Denizi'ndeki Azeri petrolünü, Türkiye üzerinden dünya pazarlarıyla buluşturacak Bakü-Tiflis-Ceyhan hampetrol boru hattı projesi kapsamında, petrolün Türkiye'deki ikinci durak olan Erzurum Pasinler'deki istasyona 15 Şubat'ta ulaşmasının beklendiği bildirildi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Türkiye Hükümet ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, 25 Mayıs 2005'de Azerbaycan'da düzenlenen törenle pompalanmaya başlayan Azeri petrolünün Türkiye yolculuğu devam ediyor.

Hazar petrolünün boru hattı ile Adana'nın Ceyhan İlçesi'ndeki terminale taşınması, buradan da gemilere dolum yapılarak dünya pazarlarına ulaştırılmasını sağlayacak projenin, 1076 kilometrelik Türkiye bölümünde, Ocak 2006 itibariyle yüzde 99 ilerleme kaydedildi. Bu rakam yalnız inşaat işleri dikkate alındığında yüzde 99.77 seviyesinde.
Bakü'den 10 Mayıs 2005 tarihinde verilmeye başlanan petrol, 17 Kasım 2005'de Türkiye-Gürcistan sınırından girdi. Petrol 18 Kasım 2005 tarihinde sınıra 108 kilometre uzaklıkta bulunan Posof'daki 1 No'lu pompa istasyonuna ulaştı. Petrol, IPT2 pig istasyonuna ise 4 Ocak 2006 tarihinde geldi. Petrol, 1 Şubat 2006'da bu istasyonu terk ederek PT2'ye doğru yol almaya başladı.

Petrolün ikinci durak olarak Erzurum yakınlarında Pasinler'deki 2 nolu (PT2) pompa istasyonuna ise 15 Şubat 2006 tarihinde gelmesi bekleniyor. Bu istasyonda, petrolün kabulü için gerekli çalışmalar ise son aşamaya geldi. 3 No'lu pompa istasyonunda (PT3) Petrol Kabul Kapsamı'nda sürdürülen çalışmalar da devam ediyor. Petrolün Türkiye bölümündeki son durağı olan Ceyhan'daki terminal inşaatı ise tamamlandı. 2,5 kilometre uzunluğundaki terminale aynı anda 2 tankerin yanaşabileceği yükleme iskelesi inşa edildi. Ceyhan'a petrol gelmeden önce sistemlerin petrol ile devreye alınması için Terminal'deki sistemlerin kontrol çalışmaları devam ediyor.

GÜZERGAH ESKİ HALİNE GELİYOR

Azerbaycan'da 5 Mayıs 2005 tarihinde resmi açılışı yapılan Bakü- Tiflis-Ceyhan boru hattından Ceyhan'dan ilk tankerin hareket etmesi bu yıl içinde gerçekleşecek. Hazar'dan Akdeniz'e uzanan boru hattı üzerinde 8 pompa istasyonu, 3 ara temizleme istasyonu ve yaklaşık 100 vana istasyonu yer alıyor.

Dağları ve denizleri aşarak oluşturulan ham petrol boru hattı inşaatı sırasında bozulan yerlerin ise eski haline getirilmesi çalışmaları ise son aşamaya geldi. Dünyada “21. Yüzyılın Projesi” olarak adlandırılan proje, tam olarak devreye girdiğinde Türkiye'ye yılda 300 milyon dolar gelir sağlanacak. Günlük kapasitesi 1 milyon varil olan projenin, 1,4 milyar dolarlık bölümü Türkiye'de olmak üzere toplam maliyetinin 3 milyar doları bulduğu kaydedildi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı