Hazar petrolleri BTC ile dünyaya taşınıyor

Hürriyet Haber
28.10.2008 - 11:58 | Son Güncelleme:

Hazar petrollerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyan ve “Yüzyılın Enerji Projesi” olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattından, ilk tanker yüklemesinin yapıldığı Haziran 2006'dan bu yana, Adana'nın Ceyhan ilçesindeki Haydar Aliyev Deniz Terminalinden, bugüne kadar sevk edilen ham petrol miktarının 495 milyon varil olduğu bildirildi.

Hazar petrollerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyan ve 2 Haziran 2006 tarihinde sevkıyata başlanan boru hattındaki faaliyetlerin başarılı bir şekilde sürdüğü belirtildi.

BTC Ham Petrol Boru Hattı'ndan son nokta olan Ceyhan'daki Haydar Aliyev Deniz Terminaline bugüne kadar 495 milyon varil ham petrol geldiği ve bunların 601 tankerle sevkıyatının yapıldığı kaydedildi.

Ceyhan'a gelen Azeri petrolünün Türkiye sınırları içerisinde, 4 pompa istasyonu, 2 basınç düşürme istasyonu ve 52 blok vanayı geçerek 1076 kilometre yol kat ettikten sonra güvenli bir şekilde dünya pazarlarına sevk edildiği ifade edildi.

Yüklemesi yapılan petrolde TPAO'nun yüzde 6,5 hissesinin bulunduğu, yüklemelerden BIL'ın da varil başına 35 cent işletme geliri aldığı vurgulandı.

BTC HATTI

Yaklaşık 3,4 milyar dolar değerinde bir yatırım olan BTC Projesi ile Azerbaycan'da üretilen ham petrol, boru hattı ile Gürcistan üzerinden Ceyhan'daki deniz terminaline, buradan da tankerlerle dünya pazarlarına ulaştırılıyor. 1076 kilometresi Türkiye'de olmak üzere, toplam 1776 kilometre uzunluğundaki BTC boru hattının, günlük bir milyon varil ve yılda 50 milyon ton petrolü dünya pazarlarına ulaştırma kapasitesi bulunuyor.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili katılımıyla resmi açılışı 13 Temmuz 2006'da yapılan hattan, ilk yükleme ise 2 Haziran 2006 tarihinde British Hawthorn adlı gemiye yapılmıştı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı