GeriEkonomi Hayyam Garipoğlu: Çete mağduruyum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayyam Garipoğlu: Çete mağduruyum

Türkbank ihalesine fesat karıştırdıkları ve cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturdukları gerekçesiyle 5 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararının temyiz duruşması Yargıtay'da yapıldı. Hayyam Garipoğlu, çete mağrudu olduğunu iddia etti.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi'ndeki duruşmaya, sanıklar Hayyam Garipoğlu ve Mehmet Kocabaş katılırken, diğer sanıklar Korkmaz Yiğit, Erol Evcil ve Mustafa Kefeli katılmadı.

Sanık Korkmaz Yiğit'in avukatı Fehmi Demir, Türkbank ihalesinin çok şeffaf bir şekilde yapıldığını, Tasurruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 251 milyon dolar değer tespit etmesine karşın, Yiğit'in 600 milyon dolar teklif verdiğini söyledi.

Davada dinlenen 30 sanığın hiçbirisinin çete tarafından tehdit edildiğini söylemediğini ifade eden Demir, Yüce Divan'daki davada dinlenen tanıkların da tehdit olduğu yönünde bir açıklamada bulunmadıklarını savundu.

"ZAMAN AŞIMI SÜRESİ DOLDU"

Yiğit'in avukatı Köksal Bayraktar da, usul ve esasa yönelik itirazlarda bulundu. Davada zaman aşımı süresinin dolduğunu savunan Bayraktar, Yiğit hakkında Beyoğlu Ağır Ceza Mahkesi'nde, TCK'nın “Cürüm işlemek için çete oluşturmak” suçunu düzenleyen 313. maddesinden açılmış davada beraat kararı verildiğini ve bu kararın da 8. Ceza Dairesi'nde onanarak kesinleştiğini söyledi.

Aynı suça iki ayrı dava açıldığını ifade eden Bayraktar, müvekkiliyle Çakıcı arasında ilişkiyi gösterecek herhangi bir bilgi ve belge bulunmadığını, tanık anlatımlarının da aksini kanıtlamadığını söyledi.

EVCİL'İN AVUKATININ SAVUNMASI

Sanık Erol Evcil'in avukatı Kemal Kumkumoğlu da, iddia ve hükmün, Evcil'in Türkbank'tan 1996'da aldığı ileri sürülen kredi borçlarının sildirilmesi ya da daha iyi koşullarda ödenmesini sağlamak üzerine kurulduğunu ve Evcil'in davaya bu şekilde dahil edildiğini savundu.

Üst sınırdan ceza uygulanmasının ve takdir indirimini düzenleyen TCK'nın 59. maddesinin uygulanmamasının da gerekçesi olmadığını kaydeden Kumkumoğlu, müvekkili hakkındaki hükmün bozulmasını talep etti.

"BEN ÇETE TARAFINDAN TEHDİT EDİLDİM"

Sanık Hayyam Garipoğlu da, 7 yıldır yargılandığı bu davayla hiçbir ilgisinin bulunmadığını, maddi ve manevi yönden zarara uğradığını savundu. Hayyam Garipoğlu olarak Türkbank ihalesine katılmadığını, 7 ortağından biri olduğu Sümerbank tüzel kişiliğinin ihaleye katıldığını anlatan Garipoğlu şöyle konuştu:

“İhaleye ben girmedim. Sümerbank temsilcisi girdi. Benim hakkımda, düşük teklif vererek, ihalenin Korkmaz Yiğit'de kalmasını sağlamak suçlaması yapılmaktadır. TMSF 251 milyon dolar bankaya değer biçmiş, Sümerbank da 380 milyon dolar teklif etmiş. Neredeyse değerinin iki katı. Nasıl düşük teklif oluyor? Diğer teklifler yüksek olunca, biz ihaleyi alamadık. Ben Sümerbank'ı 103 milyon dolara almıştım ve Sümerbank da büyük bir bankadır. Türkbank'a verilen fiyat da uygundur.”

Çete suçlamalarına katılmadığını kaydeden Garipoğlu, “Çete beni tehdit etmiştir. Çetenin beni tehdit ettiğini hem İstanbul Valiliğine, hem de İstanbul Cumhuriyet Savcılığına bildirdim. Ben çetenin mağduruyum. Benim bu olaylarla hiçbir ilgim yok, diğerleriyle de işbirliğim yok” diye konuştu.

8. Ceza Dairesi Başkanı Zeki Aslan, kararın daha sonra açıklanacağını belirterek duruşmayı sona erdirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle