GeriEkonomi Hayat sigortasında aracı komisyonu masrafı yüzde 50 düşürüldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayat sigortasında aracı komisyonu masrafı yüzde 50 düşürüldü

Hayat sigortasından alınan gider payı, risk priminin yüzde 10’unu geçemeyecek. Sigortalıdan toplam sigorta süresince alınan aracı komisyonu oranı yüzde 80’den yüzde 50’ye düşürüldü.

Hayat Sigortası Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, hayat sigortasında alınacak gider payı risk priminin yüzde 10’unu geçemeyecek. Hazine Müsteşarlığı tarifelerin özelliklerine göre gider payının azami oranını yüzde 50 artırabilecek veya azaltabilecek.

Birikim priminin alındığı hayat sigortalarında; aracı komisyonu masrafı sigorta ettirenlere yansıtılabilecek kısmı yıllık tarife priminin yüzde 10’unu aşamayacak ve oranların toplamı sigorta süresi boyunca yüzde 50’yi geçemeyecek. Ölüm ihtimaline bağlı yapılan yıllık ferdi ve grup hayat sigortalarında bu oran yüzde 25, diğer ferdi ve grup sigortalarında ise tek prim ödemede yüzde 15, diğer hallerde ise yüzde 20 olarak belirlendi. Hayat sigortası şirketleri kar payı ve teknik faiz oranını aşmamak kaydıyla azami yüzde 15 işletme masrafı kesebilecek.

HAYAT SİGORTASI TARİFELERİNDE RİSK PRİMİ BULUNACAK

Birikim priminin alındığı hayat sigortalarında sigorta süresi 10 yıldan az olamayacak. Hayat sigortası tarifesi, risk primi, birikim primi, gider payı, aracı komisyonu masrafı, iştira, tenzil, ikraz ile matematik karşılıkların hesaplanmasına esas teşkil eden formüllerin yer aldığı teknik esaslardan ve özel şartlardan oluşacak. Risk primi Müsteşarlıkça uygun görülen ölüm düzeyi, iskonto edilmiş ölüm düzeyi ve hastalık düzeyi tablolarına göre hesaplanacak. Tarifelerde risk primi unsurunun bulunması zorunlu olacak.

Hayat sigorta sözleşmelerinin yapılmasına dair teklifnamenin şirkete ulaştığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde şirket tarafından reddedilmemesi halinde sigorta sözleşmesi yapılmış olacak. Sözleşme yapılmadan önce tahsil edilen paralar sözleşmenin kurulmasından sonra tarife primi veya tarife priminin ilk taksiti olarak kabul edilecek.

ŞİRKETLER KAR PAYI DAĞITACAK

Şirketler, birikim priminin alındığı her sigorta sözleşmesine, tarife primlerinin birikime kalan kısmının şirketin serbest hesaplarına intikalini takip eden ilk iş gününden itibaren sözleşmenin sona erdiği tarihe kadar gün esasına göre kar payı dağıtacak. Yıllık net kar payı oranı TÜFE artış oranından düşük gerçekleşmesi durumunda Hazine Müsteşarlığının görüşü alınacak.

3 yıl dolmadan feshedilen sözleşmelerde fesih tarihine kadar ödenmiş tarife primleri ve birikime kalan kısımları ile birikim primine ilişkin kar payı karşılıklarının toplamı, söz konusu toplam tutar üzerinden yapılabilecek azami yüzde 3 oranındaki kesinti yapıldıktan ve ilgili vergiler düşüldükten sonra sigorta ettirene iade edilecek.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle