GeriEkonomi Hayat Kimya iki markasıyla Rusya'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayat Kimya iki markasıyla Rusya'da

Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil, hijyenik ürünler pazarında Rusya'da 2009 yılında pazarın yüzde 5'ine, 2010'da yüzde 8'ine, 2011'de ise yüzde 10'una sahip olmayı hedeflediklerini bildirdi.

Ev bakım ürünleri, temizlik kağıtları ve hijyenik ürünler sektöründe faaliyet gösteren Hayat Kimya, iki markasıyla Rusya pazarına girdi.

Rusya'dan 140 distribütör ve bayinin bir araya geldiği toplantıda konuşan İdil, temelleri 70 yıl önce atılan Hayat Holding'in, Türkiye ve diğer ülkelerdeki yatırımları, 1,5 milyar dolara varan cirosu ve 7 bin çalışanı ile Türkiye'nin belli başlı sanayi grupları arasında olduğunu söyledi.

Holdingin esas olarak hızlı tüketim ürünleri alanında çalışan Hayat Kimya ve ağaç ürünleri alanında faaliyet gösteren Kastomonu Entegre kuruluşlarından oluştuğunu belirten İdil, bunların yanı sıra liman işletmeciliği, kağıt üretimi gibi çok sayıda firmanın holding bünyesinde bulunduğunu anlattı.

Holdingin Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan, Romanya, Bosna Hersek ve Cezayir'de tesisleri bulunduğunu hatırlatan İdil, İran'da da yaklaşık 100 milyon dolarlık yeni yatırım yapıldığını kaydetti.

İdil, hızlı tüketim alanına 20 yıl önce Bingo deterjanları ile giren Hayat Kimya'nın, 1998'de Molfix markası ile çocuk bezi, Molped markası ile de hijyenik ped pazarına girdiğini hatırlatarak, 2006 yılında Papia, Familia ve Teno markaları ile temizlik kağıdı üretimine başladıklarını söyledi.

Faaliyet gösterdiği alanlarda kısa sürede ortalama yüzde 20 pazar paylarına ulaştıklarını ifade eden İdil, “Dünya tarihinde bir firmanın bu kadar farklı alanlarda, bu kadar kısa sürelerde böyle bir başarısı görülmemektedir” dedi.

Hayat Kimya'nın bölgesel güç olma yolunda ilerlediğini anlatan İdil, şunları kaydetti:

“Bulgaristan'da bazı deterjan ürünlerini yapan bir tesisten sonra Ukrayna'da Hayat Kimya lisans ve know-how'ı ile Hayat Kimya markalarını üreten bir tesis kurulmuş, takiben Cezayir'de deterjan, çocuk bezi ve hijyenik ped tesisleri devreye girmiştir. Şu an İran'da çocuk bezi, hijyenik ped ve kağıdı yatırımları başlamak üzeredir. Hayat Kimya ürünleri yaklaşık 70 ülkede tüketicilerle buluşmakta, bunlardan bazılarında Türkiye'den de başarılı olabilmektedir. Moldova ve Ukrayna bunlara örnektir.”

Hayat Kimya'nın 200 bin ton toz ve 300 bin ton sıvı deterjan kapasitesi bulunduğunu bildiren İdil, “Şu anda 65 bin ton kapasite ile Türkiye'de 2. sırada olan temizlik kağıdı üretimi, 2010 sonunda devreye girecek yatırımla 2 katına çıkarak Türkiye'nin en büyüğü olmakla kalmayacak, 2011'de tamamlanacak İran yatırımı ile Balkanlar ve Orta Doğu'nun en büyük tesisi haline gelecektir” diye konuştu.

MOLFIX VE MOLPED RUSYA PAZARINDA

Orhan İdil, Hayat Kimya'nın alanında Rusya ile iş yapan en büyük kuruluşlardan olduğunun altını çizerek, ancak şirketin bu büyüklüğünü Rusya'da yaptığı iş hacmine yansıtamadığını söyledi.

Rus tüketicisinin 20 yıldan beri Hayat Kimya markaları ile karşılaştığını, ancak Ukrayna'daki başarının burada yakalanamadığını belirten İdil, “Rusya kadar büyük ve önemli bir ülkeye yeterince hazır olmadan atılacak büyük adımlar başarısızlığı beraberinde getirecekti. Bu nedenle biz Rusya pazarında önemli adımlar atmak için bugüne kadar bekledik. Artık o gün geldi” diye konuştu.

20 yıl önce Rus tüketicileri Bingo ile tanıştıran Hayat Kimya'nın şimdi de Molfix ve Molped markalarıyla Rusya pazarına girdiğini bildiren İdil, hijyenik ürünler pazarında Rusya'da 2009 yılında pazarın yüzde 5'ine, 2010'da yüzde 8'ine ve 2011'de ise yüzde 10'una sahip olmayı hedeflediklerini söyledi.

Rus tüketicilerin hijyenik ürün kullanım alışkanlıklarına da değinen İdil, hijyenik pedde pazarın yüzde 50 büyüme potansiyeli taşıdığını, bebek bezi pazarında ise yüzde 25-30'luk bir büyümü potansiyeli görerek bu alana yatırım yapma kararı aldıklarını ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle