GeriEkonomi Hayali tarlaları uydu yakaladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayali tarlaları uydu yakaladı


Sadi ÖZDEMİR

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ekili tarım alanlarını uydu ile tesbit etmeye başlayınca onbinlerce dönüm arazinin pamuk ekili olmadığı halde desteklendiği ortaya çıktı. Bakanlık bu sayede toplam 6 trilyon liralık desteği boşa ödemekten kurtuldu.

Yüksek teknoloji tarım desteklemedeki büyük deliği ortaya çıkardı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Şanlıurfa'daki ekili pamuk alanlarını eski usuller yerine uydu aracılığıyla belirleyince kilo başına 9 cent olan destekleme primi alacak pamuk tarlalarının 150 bin dönüm daha büyük bildirildiği anlaşıldı.

Türkiye pamuk ekili alanının üçte birine sahip olan Şanlıurfa'da kurulan Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistem Merkezi'nin verilerine göre, Hazine ve mera alanları dışında önceki yıllarda destekleme alan pamuk ekili alan büyüklüğü 1 milyon 350 bin dönüm çıktı. Bu alan geleneksel yöntemlerle kaydedilirken 1 milyon 500 bin dönüm olarak belirleniyor ve her yıl buna göre kilo başına 9 cent prim veriliyordu.

1 dönüm araziden yaklaşık 350 kilo pamuk çıktığı için de 150 bin dönüm arazi için yaklaşık 6 trilyon lira destekleme primi ödeniyordu.

ASLINDA KÖYLÜ DE MASUM

Şanlıurfa Tarım İl Müdürü M. Rüstem Coşkun, ‘‘İlimizde 1 milyon 700 bin ila 1 milyon 800 bin dönüm arazide pamuk ekiliyordu. Bunun yaklaşık 200 bin dönümlük kısmı Hazine arazisi ya da mera olduğu için destekleme primi verilmiyor. Dolayısıyla eski kayıtlara göre pamuk ekilen alan 1 milyon 500 bin dönüm civarında çıkıyordu. Şimdi uydu fotoğrafları ile yaptığımız tesbitlere göre bu alan 1 milyon 350 bin dönüm imiş’’ dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'in özel ilgisi ile Şanlıurfa'daki uygulamanın hızlandırıldığını söyleyen Coşkun, bu tesbitin köylünün mutlaka yalan söylediği anlamına da gelmediğini belirterek şöyle konuştu:

‘‘İşin doğrusu, eski usulde çiftçinin ve muhtarın ne kadar pamuk ekildiğine dair verdikleri cetvellere bakardık. O cetvellerdeki bilgileri araştırıp doğru olanlara destekleme yapar olmayanlara yapmazdık. Araştırma ise tabii olarak büyük ölçüde tahmini yapılırdı. Mesela çiftçi ile tarlasının başına gidildiğinde burası 500 dönüm derse yaklaşık bu kadardır diye biz de kabul ederdik. Belki çiftçi de tarlasının 500 dönüm olduğunu sanıyordu. Ancak şimdi hangi tarla ne kadarsa net bir şekilde ortaya çıkıyor. Böylece artık herkes hak ettiği kadar destek alacak.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle