GeriEkonomi Hayalet uçak kalkışa hazır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  22
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayalet uçak kalkışa hazır

Hayalet uçak kalkışa hazır
refid:12989328 ilişkili resim dosyası

ABD’li savunma sanayi şirketi Lockheed Martin’in ürettiği ‘hayalet uçak’ F-35B Şimşek II'in, kısa kalkış ve dikey iniş testleri için hazırlıkları tamamlandı. Radarda görünmezlik, sesten hızlı uçabilme, kısa kalkış ve dikey iniş (STOVL) özelliklerini bir arada taşıyan ilk taarruz uçağı olan F-35B Şimşek, test uçuşları için önceki gün ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait Patuxent River Üssü’ne iniş yaptı.

Hayalet uçak olarak tanımlanan F-35B kısa kalkış ve dikey iniş gibi özelliklerini ilk kez uçarak test etmeye hazırlanıyor. Lockheed Martin’in şef test pilotu Jon Beesley tarafından ilk kez Teksas’tan havalanarak ilk uçuşunu tamamlayan F-35B’nin özellik testlerini yine Beesley gerçekleştirecek.

İşte o uçak / Foto-Galeri

Lockheed Martin İdari Başkan Yardımcısı ve F-35 Programı Genel Müdürü Dan Crowley, taarruz uçağına ve üstün özelliklerine güvendiklerini belirterek, ‘F-35B’nin müşterilerimizin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacağını düşünüyoruz’ dedi. Crowley, F-35B’de Lockheed Martin tarafından geliştirilen devrim niteliğindeki STOVL sisteminde yeralan kısa kalkış ve dikey iniş gibi özelliklerinin sürekli test edilerek, sistemin başarısının test edilmeye devam edileceğini bildirdi.

İNGİLTERE VE İTALYA'DA KULLANACAK

Uçak, test uçuşunda Patuxent River Üssü’nün F-35 Otonom Lojistik Bilgi Sistemi (ALIS) tarafından desteklenirken, Forth Worth’te bulunan F-35 Destek Operasyonlar Merkezi tarafından da izlenecek. F-35B’lerin ABD Deniz Kuvvetleri’nde şu an kullanılan AV-8B STOVL, F/A-18 ve EA-6B taarruz uçaklarının yerlerini alması bekleniyor. Uçakların ayrıca İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması, İtalyan Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri tarafından da kullanılması bekleniyor.

Radarda görünmezlik özelliğine sahip, süpersonik, çok fonksiyonlu  5. nesil taarruz uçağı olma özelliğini taşıyan F-35 Şimşek II modeli, özellikle daha düşük operasyonel ve destek giderleri ile de dikkat çekiyor. ABD’li savunma devi F-35 taarruz uçağını Northrop Grumman ve BAE Systems ile birlikte üretiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle