GeriEkonomi ‘Hayal’ emeklilik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Hayal’ emeklilik

Sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında toplanması ile ilgili olarak Acil Eylem Planı dahilinde çalışmalar yürütülüyordu. Bu çalışmalar sonrasında, emeklilik ve diğer şartlara ait taslak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tespit edilen komisyonlar tarafından belirlendi.

Yeni taslağa göre, sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında birleştiriliyor.

Taslak bizlere (sözde) reform adı ile sunuluyor. Sunulan bu reform yine sigortalılardan, emeklilerden, hak sahiplerinden çok şeyler götürecek gibi görünüyor.

Hazırlanan taslakta, SSK, Bağ-Kur ve TC Emekli Sandığı'nın birleşmesi ile, sigortalı sayılanlar, daha önce bağlı bulundukları kuruma göre yeniden belirleniyorlar.

Yeni çatı altında, her üç kurumun sigortalısının emeklilik yaşları kadınlarda 58, erkeklerde ise 60 olarak öngörülüyor.

SSK'lı olarak daha önce çalışanların emekli olabilmeleri ise 58-60 yaşları dışında yedi bin 200 gün prim ödeme şartına bağlanıyor. Kadın veya erkek 61 yaşını doldurup beş bin 400 günle kısmi olarak aylık alabiliyorlar.

Maden işyerlerinde çalışanlar ise, 20 yıllık sigortalılık süresi, 50 yaş, beş bin gün ya da 50 yaş 25 yıllık sigortalılık süresi yer altı münavebeli işlerde çalıp dört bin gün prim ödenmesi durumunda emekli aylığına kavuşabilecekler.

Yine maden işyerlerinde çalışanlara kısmi olarak aylık bağlanabilmesi için bin 800 gününü maden işyerlerinde geçiren sigortalıların 55 yaşını doldurmaları gerekiyor.

Emekli Sandığı ve Bağ-Kur sigortalıları ise yine SSK'lılar gibi kadında 58, erkekte 60 yaşında olup dokuz bin gün prim ödemeleri durumunda ya da 61 yaşını doldurup beş bin 400 gün yani dolu dolu 15 yıl prim ödemeleri durumunda emekli aylığına kısmi olarak ulaşabiliyorlar.

Bağ-Kur sigortalılarının emekliliğe müracaat edebilmeleri için ayrıca emeklilik müracaat tarihinde kuruma prim borcunun bulunmaması gerekiyor.

Hazırlanan taslakta, eski hakların korunmasından söz edilmiyor. Herhangi bir kademe yapılacağından bahsedilmiyor.

Özellikle Bağ-Kur sigortalılarını etkileyecek önemli bir madde daha var. İşyeri açık olan kişiler kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmasını sona erdirmeden emeklilik müracaatında bulunamayacak.

Bu durumda işyeri açık olarak emekli olanların durumunun ne olacağından bahsedilmiyor. Alacağı aylıkla geçinemeyeceğini anlayan Bağ-Kur sigortalısı kesinlikle işyerini kapatamayacak. Şirket hisselerini bırakmayacağı için ölene dek Bağ-Kur'a prim ödemek zorunda kalacak.

İşyerini kapatarak emeklilik şartı getirecek olan bu taslak, emekli aylıklarında, 'hele siz 58-60'a gelin, o zaman emekliliğinizi düşünüz' zihniyetinde hazırlanmıştır.

Emeklilik yaşını 58-60'a çıkaranlar, emeklilere yaşanacak yıllarda daha rahat yaşayacak bir aylık bağlama ve aylığı yükseltme sistemi getirmemişlerdir. Aylıkta ise yine TÜFE'ye talim şeklindedir.

Bu taslak, sigortalılar, emekliler ve hak sahipleri açısından kabul edilemez. Tüm sigortalıların haklarını bu sefer yedirmemeleri için gereken demokratik mücadelelerini bekliyoruz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle