GeriEkonomi Havzaların başına yönetici atanacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havzaların başına yönetici atanacak

Havzaların başına yönetici atanacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, düzenlenen ‘Tarım Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, tarımın topyekün ciddiyetle ele alınması gerektiğini, bunun da bir ödev olduğunu söyledi.

Gıda üretimin yüzde 50 arttırılması gerektiğine dikkat çeken Pakdemirli, artan nüfusun ihtiyacı için bunun yapılması gerektiğini, tarım ve gıdanın savunma sanayinden bile önemli olduğunu söyledi. Türkiye’nin 24 Haziran seçimleri sonrasında başkanlık sistemine geçtiğini belirten Pakdemirli, “Seçimlerin ardında bakanlık sayıları da azaltıldı. Bakanlığın birleşmesiyle toprağı ve suyu birlikte yönetmeye başladık. İnşallah yakın zamanda havza bazlı üretime geçeceğiz. 81 ili dolaşıyorum, şunu gördüm. İncir çekirdeğini doldurmayacak kadar küçük problemler Ankara’ya gelene kadar ya çok büyüyor veya hiç Ankara’ya ulaşmıyor. O zaman biraz daha yerinde yönetim. Sizin ürün deseninizi bizim Ankara’da yapmamamız lazım. Alacağınız desteğin ne olacağına Ankara’da bizim karar vermememiz lazım. Çok iyi niyetlerle işler yapıyoruz. Ama biraz sizden uzak olunca bazen de yanlış kararlar alabiliyoruz. Çiftçiye daha yakın olacağız. Sene başından sonra havzaların başına yönetici atıyor olacağız. Onlar karar veriyor olacak. Yetkilerimizi biraz daha devrediyor olacağız ama doğru kararlar sizin ihtiyacınız.”

Türkiye’deki et tüketimi hakkında da bilgi veren Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gıdadan sorumlu bir bakan olarak  ben de doğru diyet tavsiyesinde bulunmayı bir görev biliyorum. Diyorum ki, doğru diyet, balığı yiyeceğiz, tavuğu yiyeceğiz, eti de yiyeceğiz, yemeyeceğiz demiyorum ama dengeli bir şekilde tüketirsek; et 6 kilodan, 15 kiloya gelmiş, tavuk 10 kilodan 26 kiloya gelmiş, ama balık 6 kilodan 5.5 kiloya inmiş. Balığı daha fazla tüketmemiz lazım.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle