GeriEkonomi Havayolu şirketlerinden hükümete 50 dolar uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havayolu şirketlerinden hükümete 50 dolar uyarısı

Türkiye'ye tarifeli sefer yapan 30 havayolu şirketinin de üye olduğu Havayolları Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Gion Pfister, ‘‘50 dolarlık seyahat vergisi Türk turizmini ve Türkiye'ye uçak seferlerini olumsuz etkiler’’ dedi.

Türkiye'ye tarifeli sefer yapan 30 havayolu şirketinin üye olduğu Havayolları Kuruluşları Derneği (BART), 1 Ağustos 2001'de yürürlüğe girecek 50 dolar seyahat vergisinin ‘‘Türk turizmini olumsuz etkileyeceği’’ uyarısında bulundu. Havayolları Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Gion Pfister tarafından yapılan açıklamada, seyahat vergisinin pazarı daraltacağı ve hava trafiğinin başka yönlere çevrilebileceğine dikkat çekildi. Açıklamada, Türkiye'nin geleceği açısından seyahat vergisinin yeniden gözden geçirmesinde fayda olduğu belirtildi.

Açıklamada, son yıllarda hava yollarının da çabalarıyla Türkiye'ye yapılan seferlerin artırılarak, hava trafiğinde olumlu gelişmeler sağlandığına dikkat çekilerek, şöyle denildi:

‘‘Hava trafiğinin gelişmesi, yalnız Türkiye'den yurtdışına seyahatlerin artması olarak düşünülmemeli. Zira havayolu şirketleri sefer sayılarını çoğaltırken, uçtukları bölgelerden Türkiye'ye yolcu sayısını artırmayı amaçlamışlardır. Yurt dışına götürülen yolcudan daha çoğunu Türkiye'ye getirmek ticari bir gerektir.’’

Havayolları Kuruluşları Derneği'nden yapılan açıklamada, seyahat vergisinin getireceği olumsuzluklar şöyle sıralandı:

Seyahat vergisi konulması pazarı daraltacaktır.

Türkiye'den yurt dışı yolculara vergi koymak yoluyla sınırlama getirilmesi, yabancı ülkelerden Türkiye'ye seyahat teşvikini önleyecektir.

Sefer sayılarının azalması, yabancı havayolu şirketlerinin, Türkiye'ye ödeyecekleri konma, konaklama, havaalanı ve servis harçlarını azaltacaktır. Yıllık olarak düşünüldüğünde yalnız bu kalem, gelmesi düşünülen geliri sıfıra indirebilir.

Türkiye'ye sefer sayılarını azaltan havayolu şirketleri, başka bölgelere promosyon yaparak hava trafiklerini başka yönlere çevirebilirler.

Yüzde 50'ye yakın pazar payı olan THY'nin başka yöne trafik çevirme imkanı olmadığından, ulusal havayolu şirketi pazar daralmasından çok olumsuz etkilenebilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle