GeriEkonomi Havayollarında kağıt bilet tarihe karışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havayollarında kağıt bilet tarihe karışıyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayollarında kağıt bilet uygulamasına son vererek, yarından itibaren yüzde 100 elektronik bilet uygulamasına geçecek.

IATA'nın 64. yıllık Genel Kurulu ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi kapsamında Conrad Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısında, havayollarında kullanılacak son kağıt bilet, temsili olarak “Emekliye” ayrıldı.

Toplantıda konuşan IATA Genel Müdürü ve Üst Yönetici Giovanni Bisignani, kağıt biletin artık zamanının dolduğunu, IATA'ya üye 230 hava yolunun 4 yıllık çalışması sonucunda elektronik bilet uygulamasında önemli bir aşamaya gelindiğini bildirdi.

Bisignani, “1 Hazirandan itibaren THY yüzde 100 elektronik bilet uygulamasına geçecek. E-bilet uygulamasıyla yılda 3 milyar doların üzerinde tasarruf edilecek” dedi.

Elektronik bilet uygulamasıyla hem havayollarındaki şirketlere, hem de tüketicilere kolaylık sağlandığını dile getiren Bisignani, bir kağıt bilet ortalama 10 ABD dolarına mal olurken, elektronik biletin ise 1 dolara üretildiğini bildirdi.

Bisignani, böylece şirketlerin tasarruf ettiğini, tüketicilerin ise elektronik bilet ile bilet kaybetme derdinin sona erdiğini, ayrıca işlemlerin azalarak hızlı seyahat imkanı da sağlanacağını ifade etti.

Giovanni Bisignani, konuşmasının ardından aralarında THY Genel Müdürü Temel Kotil'in de bulunduğu birçok havayolu şirketinin yöneticileriyle birlikte temsili olarak hazırlanan “son kağıt biletle veda fotoğrafı” çektirdi.

Bisignani, daha sonra, kağıt biletin üzerindeki yapışkan bandı kaldırarak Retired (emekli) yazısını ortaya çıkardı.

THY Genel Müdürü Temel Kotil de basın mensuplarının soruları üzerine, kağıt biletlerin emekliye ayrılmasıyla kağıt bilete harcanan paraların yolculara bilet indirimi olarak yansıdığını vurguladı.

IATA'ya üye 230 havayolu firmasının e-bilet uygulamasına geçmesiyle yıllık 400 milyondan fazla bilet, e-bilet olarak düzenlenecek ve 3 milyar doların üzerinde tasarruf edilecek.

Daha önce kesilen kağıt biletler geçerli olurken, ABD'deki seyahat acenteleri IATA kapsamında olmadığından bu tarihten itibaren kağıt bilet satmaya devam edecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle