GeriEkonomi HAVAŞ'ın tamamı Ciner'in
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HAVAŞ'ın tamamı Ciner'in

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş'deki yüzde 40 oranındaki kamu hissesinin Turgay Ciner'e satılması onaylandı.

ÖYK'nın dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ve Türk Hava Yolları'nın Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş'deki yüzde 40 oranındaki kamu hissesi 27 milyon 100 bin dolara Turgay Ciner'e satıldı.

Karar uyarınca, satış bedelinin 10 milyon 840 bin doları sözleşme tarihinde peşin olarak, 8 milyon 130 bin doları sözleşme tarihinden itibaren en geç bir yıl sonunda, kalan 8 milyon 130 bin doları da en geç 2 yıl sonunda ödeme tarihinde hesaplanacak faiziyle birlikte tahsil edilecek.

Bu arada, ÖYK, Türkiye Zirai Donatım Kurumu (TZDK), Ataköy Turizm Tesisleri A.Ş, Ataköy Otelcilik A.Ş ve Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri A.Ş özelleştirme kapsam ve programına aldı.

Kurul, TZDK'nın özelleştirilmesinin 18 ay içinde tamamlanmasını öngörürken, bu süreyi Ataköy için 1 yıl olarak belirledi.

Karara göre, Emlak Bankası'nın Ataköy Turizm Tesisleri ve Ticaret A.Ş'deki yüzde 58.59, Ataköy Otelcilik A.Ş'deki yüzde 56.49 ve Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri A.Ş'deki yüzde 15.07 oranındaki hisseleri özelleştirilecek. Vakıfbank tarafından bu şirketlerdeki hisselerinin satışına karar verilmesi halinde de, özelleştirilecek hisselerin Banka hisseleri ile birlikte satışına öncelik verilecek.Yorumları Göster
Yorumları Gizle