GeriEkonomi Havacılık 11 milyar dolar zarar yazdı, tüm umutlar 2010 yılına bağlandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Havacılık 11 milyar dolar zarar yazdı, tüm umutlar 2010 yılına bağlandı

Havacılık 11 milyar dolar zarar yazdı, tüm umutlar 2010 yılına bağlandı
refid:13211307 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği (IATA), ‘en kötü yıl’ olarak nitelenen 2009’u 11 milyar dolar zararla kapatmayı planlıyor. 2010 için ise ‘toparlanma’ beklenmekle birlikte, 3.6 milyar dolarlık bir zarar öngörülüyor.

DÜNYA çapında 225 havayolu şirketini çatısı altında toplayan ve hava trafiğinin yüzde 93’ünü temsil eden Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği (IATA), 2009 yılının toplam 11 milyar dolar zararla kapanacağını açıkladı. Bu yılın havacılık açısından ‘en karanlık yıl’ olduğunu söyleyen IATA Başkanı Giovanni Bisignani, “Ekonomik krizle birlikte taşınan yolcu sayısı azaldı. Sektör dibe vurdu. Ama ekonomik olarak düzelme yavaş da olsa başladı. Düzelmeye rağmen 2010’da zararın 5.6 milyar dolar olmasını bekliyoruz” dedi.

Korkunç 10 yıl

Bisignani, 2000-2009 arasındaki dönemi ‘Korkunç 10 yıl’ olarak nitelendirirken, şu değerlendirmeyi yaptı: “2000’den bu yana sektör toplam 49.1 milyar dolar zarar etti. En kötü yıl 2009’du. Umudumuz, önümüzdeki 10 yılın mucizelerle dolu bir dönem’ olması. Önümüzdeki yılda düzelme açısından rakamlar 2007’ye benziyor. Yolcu sayısı 2.3 milyardı, yine bu civarda bir yolcu bekliyoruz. Örneğin petrolün varil fiyatı 2007’de ortalama 73 dolardı. Önümüzdeki yıl bu rakamın 75 dolar civarında olmasını bekliyoruz. Ama en büyük sorun azalan gelirlerde. 2010’da cirolarda 30 milyar dolar düşüş yaşanacak. Bu da sektörün kârlılığını etkileyecek. Sektör maliyetlerini yeni teknolojiler ile aşağı çekmeye çalışıyor. Ancak kayıplar, tasarrufun ötesinde.”

Sektörün önünü açın

Mali açıdan havayollarının zorlu dönem yaşamasına rağmen vergilerin artırıldığına dikkat çeken Bisignani, bu durumun maliyetleri olumsuz olarak etkilediğini vurguladı. Bisignani, yapılan girişimler sonrasında bazı ülkelerin başka havalimanı ve üst geçiş olmak üzere bazı vergileri azaltırken genelde bu oranın yüksekliğinin maliyetlerini yukarı çektiğini belirtti. Eğitimin artırılması, emniyet standartlarının yükseltilmesi ile ölümlü havayolu kaza oranı 1.75 milyon uçuşta 1’e düşürüldü. Ancak bu yıl kaza sayısının geçmişe göre daha az olmasına rağmen başa Air France olmak üzere sarsıcı kazalar kamuoyunda sık sık gündeme geldi.

Kağıt bilet kalktı 4.8 milyon dolar tasarruf sağladı

KAĞIT biletin geçen yıl İstanbul’da yapılan toplantıda kaldırılarak elektronik bilete geçilmesi, yolcuların uçağa binişte işlemlerinin makinelerden yapması ile sektör 4.8 milyar dolar tasarruf etti. Halen IATA yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor. Tüm kargo işlemleri bilgisayar üzerinden yapılacak. Ayrıca yolcular bagaj işlemlerini de kendileri yapacak. Uygulamaların yıllık en az 1.5 milyar dolar tasarruf sağlaması bekleniyor. Son yıllarda sektörde evliliklerin artığını belirten GiovanniBisignani, “Artık 1940’larda havayolu yolculuğunun lüks olduğu dönemler geride kaldı. Bugün yolcular 10 yıl öncesine göre yüzde 30 daha ucuz uçuyorlar. Hükümetler liberalizasyona daha önem vermeli. Sektörün üzerinden elini çekmeli” dedi.

2050’de karbon salımını yüzde 50 düşecek

IATA tarafından 2004’den itibaren alınmaya başlanan önlemlerle karbon salınımının havacılıkta son 5 yılda 70 milyon ton azaltıldığını hatırlatan Giovanni Bisignani, şunları söyledi: “2020 yılına kadar her yıl yüzde 1.5 azaltacağız. 2050’de ise karbondioksit salınımı yüzde 50 düşürülecek. Bu konuda birçok sektör içinde en yaratıcı durumdayız. Halen bir yılda havayolu uçakları yılda 670 milyon karbon salınımı gerçekleştiriliyor. 2004’ten bu yana 70 milyon ton karbon salınımını azalttık. Yeni teknolojilere yatırım yaparak, akıllı uçuşlar gerçekleştirerek ve pozitif ekonomik önlemlerle bu alandaki tasarruf miktarı da arttıracağız.”

Sınır ötesi birleşmeler yapılmalı

IATA Başkanı Giovanni Bisignani, birleşme ve satın almaların gelişmediğine ve yapılan birleşmelerin de bölgesel nitelikte olduğuna dikkat çekerken, havayolu taşımacılığında sınır ötesi birleşmelerin olması halinde sektör için gelecek 10 yılın ‘mucizeler 10 yılı’ olacağını söyledi. Bisignani’nin bu konudaki görüşleri şöyle: “Şu anda küçük havayollarının durumu kötü durumda. Bankalar sektöre kredi vermekten kaçındığı için kriz koşullarında nakit yaratmakta ciddi çekiyorlar. Artık hükümetlerin eli sektör üzerinde olmamalı. Bu sektöre de normal bir sektör gibi bakılarak liberalleşme sağlanmalı. AB ve ABD arasında yapılacak ikinci tur görüşmeler birleşmeler konusunda önemli bir değişim yaratacak. Eğer şirketlerin ortaklık yapılarının liberalleşmesi konusunda beklenen olumlu gelişme olursa gelecek 10 yıl bizim için kabus dolu on yılın bittiği mucizelerin başladığı bir on yıl olacak.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle