GeriEkonomi Hava-İş: "İşe geri alım bir lütuf değil, erdem"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hava-İş: "İşe geri alım bir lütuf değil, erdem"

Hava-İş: "İşe geri alım bir lütuf değil, erdem"
refid:20710968 ilişkili resim dosyası

THY yönetiminin greve katıldığı gerekçesiyle işten çıkardığı 305 personeli tekrar işe alabileceğine yönelik açıklamasına Hava-İş'ten yanıt geldi. hurriyet.com.tr'ye konuşan sendika yetkilileri, işe alımların bir lütuf değil, erdem olarak görülmesi gerektiğini ifade etti.

 

Hava iş kolunda grev yasağının getirilmesini protesto eden THY personelinin işten çıkarılması kararının üzerinden 10 gün geçmesinin ardından taraflardan olumlu açıklamalar geldi.

Dün ekonomi basını ile görüşen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, "Kurallar gereği 305 çalışanı maalesef çıkarmak zorunda kaldık"  açıklamasının devamında söz konusu kişilerin yeniden işe alınabileceklerinin mesajını verdi ve durumu THY yönetimi olarak ele alacaklarını ifade etti.

‘GERİ ALIM LÜTUF DEĞİL ERDEMDİR’

THY tarafının açıklamasından sonra konuyla ilgili bir açıklama yapan Hava İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, "THY bunu bir lüfut olarak görmemeli, işten atılan arkadaşları geri almak bir erdemdir" dedi.

Mustafa Yağcı, iki gün önce THY tarafından kendilerine gelen yazılı davete olumlu yanıt verdiklerini ifade ederek “Bu arkadaşlarımızın yasadışı bir eylem yapmadıklarına biliyor ve inanıyoruz. O gün orada olmayan, oradan geçerken 'merhaba' diyen arkadaşlarımız bile işten atıldı. Kuşkusuz yapılan eylemin hukuka uygun olup olmadığını Mahkeme karar verecek. Biz sendika olarak hiç kimsenin işinden olmasını, ekmeğinden olmasını istemeyiz. THY tarafına da ilettik, iş barışı önemli…

İşten çıkarılan arkadaşların yeniden işe alınması ile toplu sözleşme görüşmeleri de diğer görüşmeler de kaldığı yerde devam eder. İşten çıkarmaların olduğu yerde iş barışından da söz etmek söz konusu değil. Hava İş olarak bu sürece sağduyulu yaklaşım göstermek gerektiği inancındayız" şeklinde konuştu.

‘İŞ BARIŞINA KATKI SUNAR’

Toplam 13 havayolu şirketinden 1.400 üyesi bulunan Türkiye Havayolu Pilotları Derneği TALPA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlyas Karagülle de işe alım yönündeki kararın kendilerini mutlu edeceğini ifade etti. Karagüller “Her ne kadar yapılan eylem doğru zeminde olmasa da sonuçta bir hak talebi. Bunun cezası bu kadar ağır olmamalıydı.

Daha makul bir yaklaşım olmalıydı. Bu arkadaşlar yeniden işlerine alınırsa TALPA olarak bu durumu seviniriz. İnşallah barışırlar yeniden. O insanların yeniden işe alınmaları, hem mevcut çalışanların sevindirecek, hem de işlerine şirketlerine olan güvenleri artacaktır. Bu durum iş barışı için de çok önemli” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle