GeriEkonomi Hattat ile Çinli Coal arasında büyük anlaşma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hattat ile Çinli Coal arasında büyük anlaşma

Hattat ile Çinli Coal arasında büyük anlaşma
refid:24068921 ilişkili resim dosyası

Hattat Holding, işletmeciliğini yaptığı Batı Karadeniz Mega Enerji Üssü Amasra - Bartın'da yer alan Türkiye'nin en büyük taşkömürü rezervinde bulunan taş kömürlerini yer üstüne çıkartacak 2640 MW gücündeki santralde elektriğe çevirmek üzere kömür çıkartma anlaşması yaptı.

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ve China Coal Construction Group Başkan Yardımcısı Wang Xida’nın katılımı ile düzenlenen törenle, galeri çalışmaları hızla ilerlemekte olan Amasra Taş Kömürleri Projesi’nde, kömür çıkartılması için anlaşma imzaladı.
Hattat, Çin'de rakip olan 2 dev kömür üreticisi Datong ve China Coal firmalarını, Türkiye'de kömüre çabuk ulaşabilmek için beraber çalıştırıyor.

Amasra'daki kömürlerin Avrupa ve Çin'den getirilecek yer altı ve yer üstü makine, mekanizasyon, teçhizatlarıyla birlikte çıkartılmasını öngören anlaşma çerçevesinde, ilk yıllarda yılda 5 milyon ton, ilerleyen yıllarda 10 milyon ton taş kömürü elde edilecek.10 yıl içerisinde tamamlanması öngörülen bu projenin toplam yatırım tutarı 700 milyon dolara ulaşacak ve 11 bin kişi istihdam edilecektir.

Bilindiği gibi Amasra-Bartın Taşkömürü Projesine bugüne kadar 310 milyon dolar yatırım yapıldı. Çinin büyük firmalarından Datong firması ve 180 personeli ile Proje çerçevesinde 3 adet -750 metreye kadar 8 metre çapında derin kuyular açılırken 11 km.’de galeri açıldı.

İmza töreninde konuşan Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, “Biz büyük bir hayal ile yola çıktık. Batı Karadeniz Mega Enerji Üssü Projemiz ile yalnızca Karadeniz’e değil, Türkiye’ye çok büyük bir enerji üssü kurmaya hazırlanıyoruz. Taşkömürünün ithal edildiği ülkelerdeki işçiler kazanıp, o ülkelerin endüstrileri ve ekonomileri gelişirken, bu proje ile ülkemiz insanı kazanacak, ülkemiz endüstrisi ve ekonomisi gelişecektir” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle