GeriEkonomi Haşhaş alım fiyatı 1,85 YTL olarak açıklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haşhaş alım fiyatı 1,85 YTL olarak açıklandı

Bakanlar Kurulu, 2006 yılı çizilmemiş haşhaş kapsülü baş alım fiyatını kiloda 1,85 YTL olarak belirledi. 2007 yılı çizilmemiş haşhaş kapsülü avans baş fiyatı ise kiloda 1,90 YTL olarak açıklandı.

Bakanlar Kurulu'nun “Haşhaş Kapsülü ve Tohumu Alımı ve Satımı” hakkındaki kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Temmuz 2006 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Buna göre, haşhaş alım ve uygulama esasları ile yine haşhaş alım ve satımına ilişkin fiyat, miktar ve bunlara ilişkin uygulama esaslarını belirleme yetkisi Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) ait olacak.
2007 yılı için haşhaş kapsülü fiyatları ilan edilinceye kadar TMO tarafından yeni mahsul, bu kararda belirlenen 2007 yılı avans baş alım fiyatı ve belirlenecek alım ve uygulama esasları ile satın alınacak. Daha sonra fiyat farkı meydana geldiği takdirde bu miktar üreticiye ayrıca ödenecek.

TMO, haşhaş ekim, kontrol, kapsül alım, depolama, muhafaza, sevk ve imalat işlemlerinin modernizasyonu için gerekli tarımsal ve teknolojik araştırma geliştirme çalışmalarını yapmak, uygulamak ve diğer işlemleri yapmak için ihtiyaç duyulan her türlü malzeme, demirbaş eşya, araç ve gereçleri satın almaya, kiralamaya, gerektiğinde ithal etmeye, geçici veya daimi işyeri açmaya, kapatmaya, depo ve arazi kiralamaya yetkili olacak.
Ayrıca haşhaş ve alkaloit konuları gereği ihtiyaç duyulan cihaz, ekipman, yedek parça, kimyasal madde ve ikmal malzemelerinin ithalatında, FOB/FOT veya C+F şekli ile ithal etmeye, kaliteli ürün elde edilmesini sağlamak amacıyla gerektiği takdirde üreticilerle sözleşme yapmaya, ekim bölgesi dışında da sözleşmeli çiftçi yoluyla tohumluk üretmeye, tohumluk üretiminde seleksiyondan dolayı oluşabilecek verim kaybını karşılamaya, üreticiye bedelsiz tohumluk dağıtmaya, avans (gübre, çapa, seyreltme, sulama, hasat vs. işlemler için) verme yetkisi de TMO'ya ait olacak
Yine kaliteli ürün elde edilmesini sağlamak amacıyla gerektiği takdirde haşhaş ekiminde münavebe sistemini uygulamaya, ekim izni verilen alanlarda TMO tarafından üretilmiş kaliteli tohumluk kullandırmaya, gerektiğinde gıda ve süs bitkisi amacıyla haşhaş ekimi yaptırmak üzere üreticilerle sözleşme yapma yetkisi de TMO'da olacak.

GÖREV ZARARLARI HAZİNE TARAFINDAN KARŞILANACAK

Haşhaş ekimini teşvik edici tedbirlerin alınması, kaliteli ürün yetiştirilmesi için yapılan ıslah çalışmaları, tohumluk üretimi, kapsülün muhafazası ve depolanması ile satın alınan ürünlerin değerlendirilmesindeki maliyet artışları dikkate alınarak, TMO tarafından haşhaş kapsülü ve kapsülden elde edilen morfin ve türevleri ile haşhaş tohumunun iç ve dış satışlarından, tohumluk üretim ve dağıtımından doğabilecek zararlar, görev zararı sayılacak ve bu zararlar Hazine tarafından karşılanacak.

HAŞHAŞ YAPILACAK İL VE İLÇELER

2006 yılı sonbaharından itibaren Afyonkarahisar, Amasya, Burdur, Çorum, Denizli, Isparta, Kütahya, Tokat, Uşak illerinin tamamı ile Balıkesir'in Balya, Bigadiç, Dursunbey, İvrindi, Kepsut, Savaştepe ve Sındırgı ilçeleri, Eskişehir'in Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, Mahmudiye, Mihalıççık, Seyitgazi, Sivrihisar ilçeleri, Konya İlinin Ahırlı, Akören, Akşehir, Beyşehir, Derbent, Doğanhisar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Seydişehir, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak ilçeleri, Manisa'nın Merkez, Demirci, Gördes, Köprübaşı, Kula, Sarıgöl ve Selendi ilçelerinde izin belgesi karşılığında haşhaş ekimi ve çizilmemiş haşhaş kapsülü üretimi serbest olacak.

Bakanlar Kurulu'nun bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kararı ile 24 Ağustos 2005 tarihli ve 2005/9363 sayılı kararı yürürlükten kaldırıldı. Bakanlar Kurulu'nun haşhaş kapsülü ile ilgili karar hükümlerini Tarım ve Köyişleri Bakanı yürütecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle