GeriEkonomi Hasar bilgileri ‘cep’e gelecek, en çok ikinci el’e yarayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hasar bilgileri ‘cep’e gelecek, en çok ikinci el’e yarayacak

Hasar bilgileri ‘cep’e gelecek, en çok ikinci el’e yarayacak
refid:12289199 ilişkili resim dosyası

Sigorta sektörü, otomobillerde cep telefonu ile hasar bilgisi sorgulama dönemini başlattı. Sigorta Bilgi Merkezi’nin(SBM) yeni uygulaması sayesinde, zorunlu trafik ve kasko sigortası olan tüm araçların hasar geçmişleri cep telefonu mesajı ile öğrenilebilecek.

Yeni uygulama hakkında açıklama yapan SBM Genel Müdürü Mehmet Üst, cep telefonundan SMS yoluyla poliçe, kaza ve hasar bilgilerini sorgulama hizmetini başlattıklarını söyledi. Mehmet Üst, daha önce Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin (TRAMER) internet ekranı üzerinden sınırlı sayıda kullanıcıya verilen bu hizmetten artık SMS teknolojisi ile tüm Turkcell abonelerinin faydalanabileceğini kaydetti.

Dört grupta sorgulama

Mehmet Üst, verdikleri hizmetin araç hasar geçmişi, poliçe bilgileri, kaza bilgileri ve mağdur bilgileri sorgulama olmak üzere dört ana grupta toplandığını aktardı.Mehmet Üst, 2003 yılından itibaren sigorta şirketlerinin SBM’ye aktardığı bilgilerinin sorgulanabildiği bu uygulamada, sadece sigorta sistemine kayıtlı hasar bilgilerinin yer aldığına da dikkat çekti.

İkinci eli etkileyecek

Bu hizmetin hasar ve poliçe bilgilerinin paylaşımını kolaylaştırarak, hızlandıracağına da değinen Üst, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni uygulama aynı zamanda sigorta sisteminin daha da şeffaflaşmasına ve sisteme olan güvenin artmasına katkıda bulunacak. Araca ait hasar geçmiş bilgilerinin kolaylıkla sorgulanıp, paylaşılıyor olması, ikinci el otomobil piyasasını da önemli ölçüde etkileyecek. Bu durum, sigorta şirketlerine yapılacak önemsiz sayılabilecek hasar taleplerinin azalmasına neden olacaktır.”

Hasar ve poliçe bilgisi nasıl sorgulanacak

SİGORTA Bilgi Merkezi’nin, Turkcell ile başlattığı yeni uygulama sayesinde, araçların hasar geçmişleri, poliçe bilgileri, kaza bilgileri ve mağdur bilgileri hakkında SMS yoluyla bilgi edinilebilecek.

Araç Hasarı Sorgulama: Cep telefonuna ‘hasar’ yazılıp, boşluk bırakılarak, araca ait plaka bilgisi 5664 numaraya gönderildiğinde, o araca ait geçmişte yapılan trafik ve kasko hasar ödemeleri SMS yoluyla cep telefonuna gelecek.

Poliçe Bilgisi Sorgulama: ‘Trafik’ ya da ‘kasko’ yazılıp, boşluk bırakılarak, plaka bilgisinin 5664 numaraya gönderilmesi halinde; bu sefer, aracın kasko ya da trafik poliçe numarası, uygulanan hasarsızlık indirimi ve poliçe bitiş tarihi öğrenilecek.

Kaza Bilgisi Sorgulama: Cep telefonuna ‘kaza’ yazıp, boşluk bırakarak plaka bilgisi 5664’e gönderildiğinde, o araca ait kaza tespit tutanağı durumu ve kusur oranı sorgulanabilecek.

Hasar İşlemi Sorgulama: Trafik kazası mağduru olanların hasarı hangi sigorta şirketinden alacağını ve hasar dosya numarasını öğrenmek için cep telefonuna ‘mağdur’ yazıp, 5664’e göndermeleri halinde, sigorta şirketi ve hasar dosya numarasını anında öğrenebilecekler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle