GeriEkonomi HAS Parti: Bu modelle 2023’te gelirin tamamı iç borç faizine gider
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HAS Parti: Bu modelle 2023’te gelirin tamamı iç borç faizine gider

HAS Parti: Bu modelle 2023’te gelirin tamamı iç borç faizine gider
refid:17764761 ilişkili resim dosyası

Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ekonomik programlarının en temel hedefinin, ayrımcılığı ve yoksulluğu ortadan kaldırmak olduğunu belirtirken, halen uygulanmakta olan modelle 2023 yılında bütçe gelirinin tamamının iç borç faizine gideceğini öne sürdü.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Merkezi’nde partisinin ekonomik programını anlatan Kurtulmuş, şu noktalara değindi:
Adaletsiz kalkınma
Türkiye ekonomisi büyüyor, rakamsal olarak büyüyor, Türkiye kalkınıyor, Ama Türkiye’deki kalkınma da adaletsiz bir kalkınmadır. Bu adaletsiz kalkınmanın nasıl adaletli bir kalkınmaya dönüştürüleceğiyle ilgili, Türkiye ekonomisinin yapısal olarak değiştirilmesini öngören bir programa sahibiz.
638 milyar TL’lik israf
Türkiye’nin ekonomik sisteminde iki temel açık bulunuyor. Bunlardan birisi cari açık, diğeri de bütçe açığı. Türkiye kaynakların heba edildi. 8 yılda 360 milyar dolar dış kaynak, 278 milyar dolar iç kaynak olmak üzere toplamda 638 milyar dolarlık kaynak israf edildi. 1950-2002 yıllara arasında toplam 46 milyar dolar cari açığı olan Türkiye AK Parti iktidarında toplam 187 milyar dolar cari açığa ulaştı.
Makası değiştirmeli
Bu ekonomik modelin, sistemin değiştirilmeden sürmesi, Türkiye’nin ‘mevcut istikrarla’ yola devam etmesi halinde, 2023 yılına gelindiğinde Türkiye’nin bütçe gelirinin tamamı iç borç faizine gidecek. Bu durum bir ülkenin iflası anlamına gelir. Onun için ekonomide ‘makas’ı değiştirmek gerekli.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle