Harrods'a Türk Malı damgası

Ayşegül EKİNCİ / LONDRA
04.10.2003 - 02:00 | Son Güncelleme:

Londra'nın dünyaca ünlü Harrods mağazasında önceki gün başlayan Türk haftası, İngiltere'ye Türk damgasını vurdu. Londra'nın olduğu kadar dünyanın da en büyük ve görkemli alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul edilen Harrods'da, Türk kültürünün dünya kültürüyle birleşmesi oldukça ilgi çekti.

2-11 Ekim günleri arasında sürecek olan Türk Haftası ‘Doğu’nun Batı'yla Birleştiği Ülkeden Ürünler-Türk Lokumu' sloganıyla açıldı. Türkiye'ye ticari anlamda önemli bir kapı açacak olan tanıtım haftasının açılışına gelen Harrods Mağazası sahibi Muhammed Al Fayed, Londra Büyükelçisi Akın Alptuna ve eşine büyük ilgi gösterdi. Çok sayıda basın mensubu ve mağaza müşterisinin hazır bulunduğu Türk Haftası'nın ilk günü Türk mutfağından örnekler tanıtılırken, canlı sunulan müzik şöleni davetlileri coşturdu. Tanıtım broşüründe, Türk mutfağının dünyanın en zengin mutfaklarından biri olduğu anlatılırken tanıtımı yapılan ürünlerin hediye olarak sunulduğu bir yarışma düzenlendi.

Türk Haftasına aralarında Tariş, Turkamet, Rio Santo, Hazer Baba, Hacı Bekir, Mehmet Efendi ve Doğadan gibi tanınmış firmalar katılırken, sebzeden turşuya, zeytinden ekmek çeşitlerine kadar yüzlerce mamul sunuldu.

KAHVE İLGİ ODAĞI

Harrods'da başlayan Türk Haftası'nda değişik ve güzel lezzetleriyle farklı bir damak tadı yaratan gıda mamulleri oldukça ilgi topladı. Türk kahvesi ve lokumu her zaman olduğu gibi, Avrupalı'nın ilgi odağıydı. Türk haftası çerçevesinde Harrods'da standı olan Tariş'in Yurtdışı Koordinatörü Savaş Özaltun Tariş ürünlerinin bundan böyle Harrods'da satılacağı müjdesini verdi. Türk haftasının Türk gıda mamullerinin tanıtımı açısından oldukça önemli bir adım olduğunu vurgulayan Özaltun, ‘‘Artık kalitemiz dünyaca onaylandı. Zeytinyağlarımız, zeytinlerimiz, kurutulmuş gıda ürünlerimiz dünya pazarında tüketiliyor. Harrods, Tariş ürünlerini promosyon haftasından sonra da satmak istiyor. Çok güzel bir gelişme’’ yorumunda bulundu.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı