GeriEkonomi Harran Ovası kurtarılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harran Ovası kurtarılıyor

GAP kapsamında sulamaya açılan ilk ova olan ancak bilinçsiz sulama nedeniyle yeniden çoraklaşan Harran Ovası'nın kurtarılması için yürütülen Kapalı Drenaj ve Islah Projesi çerçevesinde yarın Akçakale'de Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in de katılımıyla drenaj kanalları temel atma töreni yapılacak.

Harran Ovası'nda yıllardır su bekleyen çiftçilerin hasreti 1995'ten itibaren GAP kapsamında Atatürk Barajı'ndan ovaya su verilmesi ile bitti. Ancak bilinçsiz sulama, çiftçilerin aşırı su kullanımı sebebiyle yüksek taban suyu, toprak tuzluluğu, alkalilik ve su erozyonuyla toprak kaybı gibi sorunlar hızla arttı.

Alınan bilgiye göre, Harran Ovası'nda bugün itibariyle toplam 252 bin hektar arazinin 148 bin hektarı sulanabilir arazi olup, 145 bin hektarı sulamaya açılmış bulunuyor. Sulu tarımla birlikte ovada yüksek taban suyu sorununun hızla artmasıyla, bugün yaklaşık 50 bin hektar alan yüksek taban suyunun etkisi altında. Bu rakama ilave olarak 25-30 bin hektar alan ise risk altında. Taban suyu sorunuyla birlikte tuzluluk sorunu da artıyor. Yaklaşık 17 bin hektar alanda aşırı tuzlanma sorunu yaşanırken, bu yıl itibariyle bu sahanın potansiyel problem alanlarla birlikte 80 bin hektara ulaştığı kaydediliyor.

Harran Ovası topraklarında 1964–1965 yılları arasında yapılan toprak etüt çalışmaları sonucu tuzlu ve alkali topraklar Harran ilçesi ile Akçakale arasında uzanan düşük kotlu çukur alanlarda tespit edildi. 1995 sonrasında aşırı sulamayla taban suyu hızla yükseldi,topraklarda tuzlanma arttı. 2007 yılı sonuçlarına göre 14 bin 705 hektar alanda taban suyu suyu seviyesi toprak yüzeyine yakın (0,0-1,0 m), bu da tarımsal verimi önemli ölçüde sınırlıyor. Kısas, Koruklu, İmambakır, Reha ve Akçakale civarında yer alan araziler yüksek taban suyunun etkisi altında. 32 bin 170 hektar alanda ise taban suyu derinliği 1,0-2,0 metre arasında bulunuyor. Bu alanlar ovanın iç kesimlerinde kuzeyden güneye doğru Suriye sınırına uzanıyor.

Ovadaki mevcut tahliye şebekesi yüksek taban suyu ve drenaj sorunlarının giderilmesinde yetersiz kalıyor. Son yıllarda DSİ tarafından ana tahliye kanallarında yapılan derinleştirme ve temizlik çalışmaları da yüksek taban suyu sorununun azalmasına katkı sağlıyor.

Harran Ovası'nın kurtarılması için GAP Eylem planı kapsamında Kapalı Drenaj ve Islah Projesi yürütülüyor. Yüksek taban suyunun etkisi altında olan 50 bin hektar alanın 9 bin hektarı konusundaki çalışmalar daha önce yapılmış. Kalan 41 bin hektar alana ilişkin çalışmalar, GAP Eylem Planı çerçevesinde Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nce sürdürülüyor. Halen yaklaşık 20 bin hektar alana ilişkin çalışma yapılırken, 2 proje fiilen devam ediyor. Bu projeler 7 bin 500 hektar alanı kapsayan Harran Ovası 3. Kısım Kapalı Drenaj Projesi ile 7 bin hektar alanı kapsayan 6. Kısım Kapalı Drenaj Projesi.

Harran Ovası 5. Kısım Kapalı Dren Projesinin hukuksal nedenlerle başlatılamadığı ifade edildi.

Söz konusu projelerin 8 Mart 2012'de tamamlanması planlanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle