GeriEkonomi Harç uygulamasında belirsizlik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harç uygulamasında belirsizlik

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan yurtdışına çıkışlardan harç alınmasına ilişkin yasanın uygulamasında belirsizlikler bulunduğu bildirildi.

Yurtdışına çıkan Türk vatandaşlarından her çıkış için 50 dolar karşılığı Türk Lirası harç alınmasını öngören uygulamayla ilgili olarak bankaların, Türkiye'nin en büyük çıkış kapısı Atatürk Havalimanı'nda henüz bir hazırlık yapmadıkları öğrenildi.

Havalimanındaki banka şubelerinin yöneticileri, uygulamaya ilişkin genel müdürlüklerinden henüz bir talimat gelmediği için hiçbir hazırlık ve çalışmada bulunmadıklarını belirttiler.

Ayrıca, yasanın uygulamasının ne şekilde olacağı konusunda bilgi sahibi olmadıklarını kaydeden yetkililer, Atatürk Havalimanı gidiş katında banka şubesi bulunmadığına dikkat çektiler.

İşlemlerin yapılması için küçük bir ofis açılabileceğini belirten bankacılar, ancak 1.500 dolara ulaşan metrekare fiyatlarına işaret ederek, terminaldeki kiraların yüksekliğinden yakındılar.

TAHSİLAT YERİ AYARLAYABİLİRİZ

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali işletmecisi Tepe-Akfen-Vie Konsorsiyumu Murahhas Üyesi Sani Şener de, Meclis'ten çıkan ve Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanan yasanın uygulanmasıyla ilgili muafiyetler bulunduğunu hatırlattı.

Bu konudaki düzenlemelerin Bakanlar Kurulu'ndan çıkması gerektiğini belirten Şener, "Bizim için muafiyetler önemli. O çıktıktan sonra bilete mi yansıtacaklar, yoksa pasaportla eskisi gibi havalimanında mı alacaklar o da belli değil" dedi.

Havalimanında tahsil edilecekse, geçmişteki uygulamalarda yolcunun yüzde 80'inin bunu havalimanında yatırdığının bilindiğini vurgulayan Sani Şener, şöyle devam etti:

"Terminaldeki banka şubeleri geliş katında bulunuyor, gidiş katında şubeleri yok. Bize uygulama talimatı verildikten sonra gidiş katında onlar için bir gişe ya da tahsilat yeri ayarlayabiliriz. Ancak bu konuda bize bankalardan talep gelmesi lazım. Eğer talep gelmez ise yolcular aşağı kata iner ve bu uygulama yolcular için bir eziyet haline gelir. Biz gerekli düzenlemeleri çok seri bir şekilde yaparak zamanında yetiştirebiliriz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle