GeriEkonomi Harç pulu kalktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harç pulu kalktı

Harçların tümü makbuz karşılığında tahsil edilecek artık harç pulu kullanılmayacak. Kurumlar Vergisi Kanunu’na tabi tüm mükellefler, kolektif ve adi komandit şirketler ve bilanço esasına göre defter tutanlar da sürekli damga vergisi mükellefi oldu.

Vergi Kanunlarının YTL’ye Uyumu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’la önemli ölçüde değiştirilen harç ve damga vergisi uygulamalarına açıklık getirildi.

Maliye Bakanlığının Harçlar Kanunu ve Damga Vergisi Kanunu’yla ilgili iki ayrı genel tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

HARÇLAR

Harçlar Kanunu Genel Tebliği’nde, kanunda yapılan düzenlemeyle getirilen, organize sanayi, endüstri ve teknoloji bölgelerinde yer alan Organize Sanayi Bölge Tüzel Kişiliği veya bu bölgede yer alan gerçek veya tüzel kişiler adına kayıtlı gayrimenkulların ifraz, taksim veya birleştirme işlemlerine ilişkin tapu harcı istisnasının, organize sanayi, endüstri veya teknoloji geliştirme bölgelerinin belirlenmiş olan sınırları içinde kalan gayrimenkullarla sınırlı olarak uygulanacağı bildirildi.

Tebliğde, yasada yapılan değişiklikle kanuna bağlı tarifelerde yer alan harçların tamamının makbuz karşılığı tahsili uygulamasına geçildiği, bu nedenle, artık harç tahsilatında harç pulu kullanılmayacağı belirtildi.

DAMGA VERGİSİ

Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği’nde de, Kanunda yapılan değişiklikle makbuz karşılığında ödeme şeklinin asıl ödeme usulü olarak belirlendiği ve Maliye Bakanlığına makbuz verilerek ödemenin kural ve esaslarını belirleme yetkisi tanındığı hatırlatıldı.

Bu yetkiye dayanarak, katma bütçeli idareler, il özel idareleri-belediyeler, döner sermayeli kuruluşlar, bankalar, KİT’ler, Devletin ve KİT’lerin iştirakleri, özerk kuruluşlar, diğer kamu kurumları ve anonim şirketlerin sürekli damga vergisi mükellefiyetinin devam etmesinin uygun görüldüğü açıklandı. Bu listeye Kurumlar Vergisi Kanunu’na tabi diğer mükellefler, kolektif ve adi komandit şirketler ve bilanço esasına göre defter tutanlar da dahil edildi. Bu kurum ve kuruluşların önceden olduğu gibi damga vergisi defteri tutma ve bu defterleri notere veya ticaret sicil memurluğuna tasdik ettirmesi uygulamasına devam etmeleri gerektiği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle