GeriEkonomi Harç indirilince konut satışları kâğıt üstünde yüzde 78 arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harç indirilince konut satışları kâğıt üstünde yüzde 78 arttı

Harç indirilince konut satışları kâğıt üstünde yüzde 78 arttı
refid:12363114 ilişkili resim dosyası

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2009 yılının ikinci çeyreğine ilişkin “konut satış istatistikleri”ni dün açıkladı.

Bu istatistiklere göre, Türkiye’de yılın ikinci çeyreğinde 194 bin 743 konut, tapuda el değiştirdi. Yılın ilk çeyreğinde bu rakam, 108 bin 861 olmuştu. Geçen yılın ikinci çeyreğinde de 113 bin 88’di.

Tapu devirleri yapılmıyordu

İkinci çeyrek rakamları, yılın ilk çeyreğine göre yüzde 78.89, geçen yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 72.2 artışı ifade ediyor. Bu durumda, “Türkiye’de krize rağmen konut satışları patlamış mı” sorusu gündeme geliyor. Ancak bu artışın asıl nedeni, vatandaşın, geçmişte aldığı konutların tapu devrini “yüksek tapu harcı, iskan masrafı, birikmiş emlak vergisi” gibi maliyetler nedeniyle yaptırmaması.

3 aylık fırsat kullanıldı

TOKİ ve KİPTAŞ gibi kurumlarda yaygın olan bu durum, vatandaşların konut maliyetine ek olarak bu masrafları üstlenmemek için tapu devrini ertelemesine neden oluyordu. Kriz önlemi olarak KDV indiriminin yanında, tapu harçları da 15 Mart-15 Haziran aralığında, alıcı ve satıcı için yüzde 1.5’erden, yüzde 0.5’e indirildi. 100 bin liralık konutta toplam 3 bin TL’yi bulan tapu harcı gideri, 1000 TL’ye indi.

Tapuda yığılmalar yaşandı

Avantajı kullanmak isteyenler zaten yıllardır oturdukları evlerin tapusunu üzerine aldı. Kağıt üzerindeki bu el değiştirmeler, tapu dairelerinde yığılmalara neden olurken, nisan-haziran döneminde oransal olarak en fazla el değiştirme yüzde 231.38 ile Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan bölgesinde gerçekleşti.

 

Gayrimenkuldeki İş Fırsatları http://www.yenibiris.com/IsIlanlari/Ilanlar.aspx?sector=8200

Tüm konut fırsatları hurriyetemlak.com ’da


Yorumları Göster
Yorumları Gizle