GeriEkonomi Hamallığa değil teknolojiye talibiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamallığa değil teknolojiye talibiz

Hamallığa değil teknolojiye talibiz
refid:21554553 ilişkili resim dosyası

Türk savunma sanayiinin ihracatı Ocak-Ağustos 2012 döneminde geçen yılın aynıdönemine göre yüzde 70 artarak 832 milyon dolara yükseldi.

Savunma ve Havavılık Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Aral Aliş (SSI), sektörün artık hamallığa değil teknoloji üretmeye talip olduğunu belirterek daha önce 2016 yılı için konulan 4 milyar dolar ciro 2 milyar dolarlık ihracat hedefine 2014’te ulaşabileceklerini söyledi. Türk savunma sanayi şirketlerinin kamu ya da özel sektör fark etmeden ciddi bir ivme kazandığını anlatan Aliş, “ABD’ye uçak ve helikopter parçaları satıyoruz. Malezya’nın insansız deniz aracı projesini Türkiye olarak biz geliştiriyoruz” dedi.

Savunma sanayi ihracatının hızlı yükselişinde en önemli etkenin ‘silah üretimindeki büyüme’ olduğunu söyleyen Latif Aral Aliş, “Üretimde hedefimiz şampiyonlar liginde oynamak. Pazarın yüzde 76’sı ABD, Rusya, Almanya, Fransa, İngiltere’nin elinde.  İhracat için üretime devletimiz destek vermeye başladı. Bu da silah üretimini bir anda çok hızlandırdı ve ihracatımızda da çok önemli bir ivme meydana getirdi” dedi. Aliş, Türkiye’de bin civarında KOBİ’nin savunma sanayi için arzulanan nitelikte üretim yapabileceğini tespit ettiklerini ve yakında bu KOBİ’leri üretim için organize etmek amacıyla çalışmalara başlayacaklarını anlattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle