Haluk Dinçer: Çift haneli faiz Türkiye'yi kısır döngüye sokar

Hürriyet Haber
23.09.2014 - 14:51 | Son Güncelleme:

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer çift haneli faizin Türkiye'yi kısır döngüye sokabileceği uyarısını yaparken "son 3 ayda umarım hedeflenen seviyeye iner" diye konuştu.

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer CNBC-E televizyonunda önemli açıklamalarda bulundu.

Dinçer, TÜSİAD YİK toplantısına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılmasını değerlendirdi. Dinçer, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TÜSİAD toplantısına gelmesi çok önemlidir. Biz kendisini Başbakan iken davet etmiştik, konuşmasının bütününe bakarsanız, 'Kutuplaşmaları geride bırakalım. Şimdi tokalaşma zamanıdır' demiştir" dedi.

TÜSİAD Başkanı Dinçer, iş dünyası olarak kendilerinin de bazı hataları olmuş olabileceğini ama iyi niyetli olduklarını söyledi.

Ekonomiyi değerlendiren Dinçer, Türkiye'nin makroekonomik istikrarda 2002 sonrası attığı adımları koruduğunu ancak fiyat istikrarının bir türlü tutturulamadığını söyledi. Dinçer, Ortadoğunun hiçbir zaman stratejik bir pazar olamayacağınını altını çizdi.

Dinçer, dünyadaki gelişmelerin Türkiye'ye yansımalarını doğal olarak karşıladıklarını ifade etti. "Yargı sistemiyle ilgili mutlaka bir reform yapılmalı" diyen Dinçer, ciddi adımlar atılacağını, mevcut ciddi bir çalışmanın olduğuna işaret etti. Yerli yatırımcılar olarak bile vergi kanunlarından şikayetçi olduklarına dikkat çeken Dinçer, eğitim konusunda ise eğitimin niteliğinin üniversite sayısından önemli olruğunu söyledi. Dinçer TÜSİAD olarak vergi, doğalgaz ve patent reformlarının mutlaka olması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

ÇİFT HANELİ FAİZ TÜRKİYE'Yİ KISIR DÖNGÜYE SOKAR

MB faiz kararı konusunda ise TÜSİAD Başkanı "TCMB özerk bir kuruluştur, rahat bırakılmalıdır. Para politikası ve araçlarını kendi belirler" dedi.

Dinçer, "Çift haneli faiz Türkiye'yi kısır döngüye sokabilir. Son üç ayda bari umarım hedeflenen seviyeye iner" dedi.

Gümrük Birliği'nin Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığına işaret eden Dinçer, 3. ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarının büyük sorun yarattığını belirtti. Dinçer Gümrük Birliği'nin yeniden müzakere edilmesi gerektiğini söyledi.

Halka açılmalardaki isteksizlik konusuyla ilgili bir soruyu ise Dinçer şöyle yanıtladı: "Hep konuştuğumuz, Türkiye'de ekonomi çok gelişti ama sermaye piyasaları çok gelişmedi. Büyük şirketler ve aile şirketleri halka açılma konusuna çok yaklaşmadı" dedi. Türkiye'nin kredi notu konusundaki tartışmalara ise Dinçer, "Yatırım yapılabilirlik anlamında bir risk görmüyorum. Yumuşak bir geçişle bu işten çıkılacak." dedi.

TÜSİAD'IN BÜYÜME TAHMİNİ
Dinçer, TÜSİAD'ın 2014 yılı Türkiye ekonomisindeki beklentilerini de açıkladı. Dinçer "Yüzde 3-4 büyüme yüzde 9'a yakın enflasyon ve yüzde 6 oranında cari açık bekliyoruz" dedi. 2015 yılının çok kötü olacağını tahmin etmediğini belirten Dinçer, 2015'te Türkiye'nin yine yüzde 3-4 bandında büyümesini beklediklerini ifade etti. DEİK yapısındaki değişikliği de yorumlayan Dinçer, "DEİK bugün artık devletin uzantısı haline gelmiştir. Bizler elimizden geleni yaparız. Ama yurtdışında bu olumsuz algılanabilir. Sivil toplum örgütünün bağımsız olması gerekir. Niyet iyidir. Bize verdikleri görevleri yerine getirmeye çalışacağız" dedi.

Kaynak: CNBCE.COM

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı