Halkın gündemi emekli maaşı

ANKARA
07.05.2017 - 20:52 | Son Güncelleme:

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 100 binden fazla ziyaretle şekillendirdiği en büyük saha çalışmasının sonuçları belli oldu. Ortaya çıkan rapor, vatandaşların gündemini en çok meşgul eden konunun “emekli maaşları” olduğunu gösterdi. Kıdem tazminatı da dile getirilen 5 ana sorundan biri oldu.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu tarafından başlatılan “çalışma hayatında seferberlik kampanyası” kapsamında, 6 Ocak- 28 Nisan döneminde, Çalışma Bakanlığı bürokratları tarafından, toplam 104 bin 962 ziyaret gerçekleştirildi. Bu ziyaretlerin yüzde 76.4’ü işyeri, yüzde 23.6’sı evlere yönelik oldu. Ziyaretlerd,  65 bin 640 esnaf, 14 bin 70 bin büyük işletme çalışanı ve sahibi, 8 bin 436 emekli, 6 bin 496 asgari ücretli, 3 bin 57 engelli, 2 bin 776 gazi ve şehit yakınının da aralarında bulunduğu kişilere sorunları soruldu. Bu soruya yüzde 25 oranında “emekli maaşları arasındaki dengenin sağlanması”, yüzde 22 oranında da “kıdem tazminatı mağduriyetinin giderilmesi” yanıtı verildi. Bunu yüzde 21 oranında “işsizliğin giderilmesi”, yüzde  18 oranında “asgari ücretin artırılması” ve yüzde 14 oranında da “teşvik ve desteklerin kolaylaştırılması” izledi.

Ziyaretler sırasında memnun olunan konular da soruldu. Emeklilere verilen promosyonlar, bu konuda en öne çıkan yanıt oldu. Promosyonları “istihdam teşvikleri, asgari ücrette sağlanan artış, bürokratların ev ziyareti yaparak sorunları dinlemesi, iade kapsamında tıbbi cihaz verilmesi, prim borcu olanlara ödeme kolaylığı, doğuma bağlı izin haklarında yeni düzenlemeler yapılması ve kamuya engelli personel kontenjanlarının artırılması” izledi.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı