GeriEkonomi Halkbank’taki maaşın üçte birini alıyorum, BDDK ölüyor, kurtarın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halkbank’taki maaşın üçte birini alıyorum, BDDK ölüyor, kurtarın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, buradan önce genel müdürü olduğu kamu bankasında (Halkbank) 10 milyar lira maaş alırken, şimdi üçte birini aldığını söyleyerek, ‘Şahsi bir konu olarak algılamayın. BDDK, 220 milyar dolarlık bir sektörü denetliyor’ dedi.

AKSAKLIK HERKESE YANSIR:

‘Buradaki bir aksaklık herkesin cebine yansır’ diyen Bilgin, ‘Biz buraya eleman alırken, üniversitelerden en iyi derecelerle mezun olanları alıyoruz. Ama kısa bir süre önce maaaşların yetersizliği nedeniyle, BDDK kurulurken Merkez Bankası’ndan gelen 11 kişi geri döndü’ diye konuştu. Tasarının BDDK personelinin ücret ve mali haklarına ilişkin maddesi bir buçuk saat tartışıldı. Kurul başkanının maaşını Başbakanlık müsteşarına göre ayarlanmasını öngören maddeyi, CHP’nin yanısıra, Türkiye Bankalar Birliği ve Merkez Bankası da eleştirdi.

TBB VE MERKEZ’DEN DESTEK:

CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi, ‘Başbakanlık müsteşarının maaşına endekslenmesinin’ kıskançlık ürünü olduğunu söyleyerek, ‘Burada kimse benim maaşımı geçmesin anlayışı var’ dedi. TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, BDDK çalışanlarının maaşlarının çok düşük olduğunu bankacılık sektörünün çok geliştiğini ve nitelikli uzmanlara ihtiyaç olduğunu söyleyerek, bunun hem kurumsal hafıza hem de AB standartları için için gerekli olduğunu söyledi. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başcı, futbol piyasasında teknik direktörlere çok büyük paralar verildiğini söyleyerek, ‘BDDK bundan çok daha önemli işler yapıyor’ dedi.

MÜSTAHDEM DE ÖNEMLİ İŞ YAPIYOR:

AKP’li Ali Osman Sali, sadece BDDK’nın önemli iş yaptığını söyleyerek diğer kurullar dururken BDDK personelinin maaşını artırmanın doğru olmadığını söyleyerek, ‘BDDK önemli iş yapıyorsa müstahdem de önemli iş yapıyor. Buraya çay getirilmezse işler aksar’ dedi. BDDK maaşlarının Merkez Bankası Başkanı’nın maaşı temel alınarak Bakanlar Kurulu’nca belirlenmesine ilişkin değişiklik önergesi veren Hamzaçebi, ‘Buna katılmıyorsanız, o zaman BDDK’nın idari ve mali özerkliği olduğu maddesini metinden çıkaralım. Çünkü BDDK özerk değil’ dedi.

UÇAK İÇİN ZİMMET RİSKİ:

BDDK Başkanı Bilgin’e, ‘Elemanlarınızı başka yere uçakla gönderebiliyor musunuz?’ diye soran Hamzaçebi, Bilgin’den ‘Evet ama bir yıl sonra zimmet çıkarılmasını göze alarak’ yanıtını aldı. Bunun üzerine Bilgin’in yanında oturan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ‘Zimmet çıkarılmayacağını bildiği için gönderiyor’ dedi. BDDK Başkanı, Kurum’un gelirinin, bankaların aktif büyüklüğüne göre 10 binde üç oranında yapılan keseneklerden oluştuğunu açıklayarak, ‘Bu 66 milyon dolar yapar. Ben istersem 66 milyon dolarlık bütçe hazırlayabilirim. Ama sadece geçen yıl Maliye’ye 60 trilyon lira aktardık’ dedi.

BU KURUM ÖLÜYOR:

CHP’nin önergesi reddedilerek, tasarının başkanın maaşının başbakanlık müsteşarına göre tanımlayan maddesi aynen kabul edildi ve oturuma ara verildi. BDDK Başkanı yerinden kalkıp, Komisyon’u izleyen Hazine bürokratlarının yanına giderek, ‘Arkadaşlar, IMF’nin en çok önem verdiği konulardan biri de BDDK’nın mali hakları değil miydi? Bir rapor yazıp müdahale edin. Bu kurum ölüyor!’ diye serzenişte bulundu. Tasarı görüşüşülürken, Katılım Bankaları’nın (ÖFK) da TMSF tarafından sigortalanması maddesine CHP itiraz etti. CHP’li Özyürek ayrıca, bankacılığın İslamlaştırıldığını söyledi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle