GeriEkonomi Halkbank satışında son tarih 25 Mayıs 2008
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halkbank satışında son tarih 25 Mayıs 2008

Halkbank satışında son tarih 25 Mayıs 2008
refid:4928021 ilişkili resim dosyası

Halk Bankası’nın özelleştirme kapsam ve programına alınarak, blok satışına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı çıktı. Satış, 25 Mayıs 2008’e kadar tamamlanacak.

HALK Bankası’nın özelleştirme kapsam ve programına alınarak, blok satışına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Halk Bankası Anonim Şirketi’nin sermayesinde bulunan Hazine’ye ait hisselerin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına karar verildi. Söz konusu hisselerin tamamının satış yöntemi ve "blok satış" yoluyla gerçekleştirilmesi kararı verilirken, özelleştirme işlemlerinin 25 Mayıs 2008 tarihine kadar tamamlanması kararlaştırıldı. Bu arada Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yılın ilk yarısında brüt 426 milyon YTL kára ulaştıklarını belirterek, net karın yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 oranında artırarak 304 milyon YTL’ye çıktığını açıkladı.

KREDİLERDE ARTIŞ:

Aydın’ın verdiği bilgiye göre, Halk Bankası, yılın ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre, toplam kredileri yüzde 45 oranında artırarak 9 milyar YTL’ye çıkardı. 2005 yılı sonu itibariyle 27 milyar YTL olan aktif büyüklüğünü de yüzde 21 oranında artırarak 32,8 milyar liraya yükseltti. Aynı dönemde bankanın toplam mevduatı da yüzde 25 oranında artarak 26,2 milyar YTL’ye ulaştı. Halk Bankası Genel Müdürü Aydın, bu gelişmeler sonucunda, bilanço içinde kredilerin payı yüzde 23’ten yüzde 27,5’e çıktığına işaret ederken, "Bu yıl sonuna kredilerde ilave olarak 2,5 milyar YTL’lik bir artış hedefliyoruz" dedi.

BRÜT KÁR HEDEFİ:

Piyasalarda yaşanan dalgalanmanın Halk Bankasının nihai finansal tablolarında olumsuz bir etki yaratmadığını da vurgulayan Aydın, şöyle devam etti: "Bilançomuzda kur riski taşınmıyor ve menkul kıymetlerin yüzde 90’lık bölümü değişken faizli menkul kıymetlerden oluşuyor. Faiz oranlarında ve kurlardaki dalgalanmalara karşı oldukça korunaklı olan bilanço yapımızla karlılık ve verimlilik prensiplerimizin Bankamız açısından sürdürülebilirliğini bu dalgalanmalarda test etmiş olduk. Yıl sonu için 2005’e göre yüzde 50 oranında kar artışı gerçekleştirerek brüt karı 1 milyar YTL’nin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle