GeriEkonomi Halkbank özelleştirmesinde sona yaklaşılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halkbank özelleştirmesinde sona yaklaşılıyor

Halk Bankasındaki kamu hisselerinin, özelleştirme kapsam ve programına alınarak, “blok satış” yöntemiyle özelleştirmesini öngören Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararında, imzaların 1-2 gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), danışman firma tarafından 19 Haziran'da sunulan satış yöntemine ilişkin öneriler üzerinde çalışırken, bir yandan da Bankanın satışa çıkarılabilmesi için ön hazırlıklarını tamamladı.
Bunun sonucunda Hazine Müsteşarlığı, ÖİB ve Banka ile birlikte yürütülen özelleştirme çalışmalarının tamamlandığı, dün akşam saatlerinde bir basın açıklaması ile duyuruldu.
Bu arada Bankanın, daha önce kapsam ve programa alınmadan özelleştirilmesi düşünülürken, buna ilişkin değişiklik önergesinin Bütçe Kanununa eklenememesi sonucu, 4603 sayılı Bankalar Kanunu gereğince Halk Bankası'nın kapsam ve programa alındığı belirtiliyor.

-BUNDAN SONRA NE OLACAK?-

ÖYK'da imzaların tamamlanması durumunda ÖİB, Halkbank özelleştirmesi için tutulan danışman firma yetkilileri ile kısa süre içinde biraraya gelecek, ÖYK kararı çerçevesinde yapılması gerekenleri ortaya koyacak. Bu arada bundan sonra izlenecek takvimi de belirleyecek.
Diğer yandan ÖİB, Bankanın ana sözleşme değişikliği üzerinde çalışmalarına devam ederken, ana sözleşmenin sermaye piyasası mevzuatına uyumlu hale getirilmesi amaçlanıyor. Bu çerçevede YTL'ye intibak yasası gereği, Banka'da bulunan azınlık hisselerin Yeni Kuruşa çevrilmesi üzerinde duruluyor.
Burada yapılacak hazırlıkların ardından olağanüstü bir genel kurul ile ana sözleşme değişikliğinin gerçekleştirilebileceği, ancak bunun özelleştirme sürecine geciktirici bir etkisi olmayacağı, ihale süreci sırasında genel kurulun yapılabileceği vurgulanıyor.
Daha sonra ise ihale ilanı gündeme gelecek. İhale ilanını ise diğer büyük ihalelerde olduğu gibi, ön yeterlilik tespiti, bilgi odası ve buna bağlı alan gezileri ile tekliflerin alınması izleyecek.

-ÖZELLEŞTİRME NE ZAMAN BİTER?-

Öte yandan daha önce gerçekleştirilen Tüpraş ve Erdemir gibi büyük özelleştirmeler gözönüne alındığında, Eylül ayında ihale ilanına çıkılabilmesi durumunda, Halkbank özelleştirmesinin 2007 yılının ilk çeyreği içinde tamamlanabileceği görülüyor.
Böylesine büyük özelleştirmelerde, ihale ilanından sonra tekliflerin alınmasına kadar geçen sürede gerçekleşitirilen, önyeterlilik, bilgi odası ve alan gezisi gibi süreçler için yaklaşık 2,5-3 ay süre gerekiyor.
Tekliflerin alınıp değerlendirilmesi ve kazanan firmanın belirlenmesinin de yaklaşık 1 aylık sürede tamamlandığı gözönüne alındığında, 4 aya yakın bir sürede özelleştirme tamamlanabiliyor.

-BANKA SAHİPLİĞİ KRİTERLERİ ARANACAK-

Ayrıca Halkbank'ın satışında ÖİB'nin, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile dirsek teması devam ederken, alıcılarda, BDDK'nın banka sahipliği için aradığı kriterler aranacak.
Bunun yanında BDDK'nın mali ve teknik kriterleri de, ihale şartnamesinin içinde yer alacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle