GeriEkonomi Halka açık şirketler doğalgaz kesintisinden etkilenmedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halka açık şirketler doğalgaz kesintisinden etkilenmedi

Ford Otomotiv Sanayi, tedarikçi firma Botaş'ın doğalgaz vermeye devam ettiğini açıklayarak, üretim faaliyetlerinin kesintisiz olarak sürdüğünü bildirdi.

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.'den, aralarında şirketin de bulunduğu 21 fabrikanın doğalgazının kesilmesi nedeniyle üretimin durduğu yönünde yer alan haberle ilgili olarak İMKB'ye gönderilen açıklamada, tedarikçi firma Botaş'ın Kocaeli fabrikasına verilen doğalgazın bugün saat 10.30'dan itibaren kesileceğini yazılı olarak bildirmiş olmasına rağmen, halen doğalgaz vermeye devam ettiği kaydedildi.
Açıklamada, “Dolayısıyla üretim faaliyetlerimiz de kesintisiz olarak sürmektedir. Öte yandan, doğalgaz yokluğu fabrikamızda üretimin durmasını gerektirmemektedir. Çünkü, tesisimizdeki üretim birimleri ve yardımcı birimler hem doğalgaz hem de LPG enerjisi kullanılmasına imkan veren alternatifli bir teknolojiye sahiptir” denildi.
Açıklamaya göre, doğalgazın kesilmesi durumunda, hemen LPG'ye dönülerek, bütün üretim faaliyetlerinin kesintisiz sürdürülmesi mümkün olabilecek.

-ÇELİK HALAT-

Çelik Halat ve Tel Sanayii A.Ş.'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, Botaş'ın Türkiye'ye gelen doğalgaz miktarındaki azalmaya bağlı olarak, Kocaeli'de aralarında şirketin de bulunduğu bazı sanayi kuruluşlarına verilen doğalgazın kesildiği şeklinde haberler yayınlandığı ifade edilerek, “Şirketimize gelen doğalgazın kesilmesi veya miktarının azalması söz konusu olmayıp, fabrikamız üretim faaliyetini kesintisiz olarak sürdürmektedir” denildi.

-BRİSA-

Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, Botaş'ın kesintisiz tarifeden doğalgaz alan müşterilerinin doğalgaz temininin kesileceğini bildirmesi üzerine, şirketin bu bilgi doğrultusunda üretimin devamını temin için kendi kazanlarında alternatif yakıt kullanarak buhar üretimini sağladığı kaydedildi.
Açıklamada, üretim faaliyetlerinin devamında herhangi bir aksaklık meydana gelmediği vurgulandı.

-ZORLU ENERJİ-

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş., basında yer alan habere ilişkin olarak İMKB'ye gönderdiği açıklamada, doğalgaz satın alma sözleşmelerinin kesintisiz tarifeden olmasına rağmen Botaş'ın doğalgaz satışını durdurması nedeni ile Bursa, Lüleburgaz, Kayseri ve Ankara santrallerinin devre dışı kalarak enerji üretiminin durdurulduğu bildirildi.

-KARTONSAN-

Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, şirketin oto prodüktör lisansı ile kojenerasyon tesislerinde doğalgazdan elektrik enerjisi ve buhar elde edilerek üretim faaliyetlerinde kullanıldığı belirtilerek, “Bugün itibariyle şirketimize doğalgaz temini sağlayan Botaş doğalgaz sevkıyatını arz kaynaklı problemler nedeniyle durdurması üzerine, Botaş'ın yeniden doğalgaz sevkıyatına başlayacağı tarihe kadar üretim tesislerimizdeki faaliyetlerimize zorunlu olarak ara verilmiştir” denildi.
Açıklamaya göre, bu süre içerisinde şirketin pazarlama, satış ve sevkıyat hizmetleri devam edecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle