GeriEkonomi Haliç'in üç örnek tesisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haliç'in üç örnek tesisi

Büyükşehir Belediyesi, Haliç kıyısındaki üç tesise kurdukları arıtma sistemiyle çevreyi korudukları için ödül verecek.

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Haliç havzasında bulunan üç sanayi kuruluşuna teşekkür plaketi vermeye hazırlanıyor. Eczacıbaşı, Colgate ve Evyap adlı sanayi işletmeleri, kurdukları atıksu arıtma sistemiyle bu plaketi almaya hak kazandı. Bu üç kuruluş, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Geliştirme Daire Başkanlığı'nın havzada kurulan işletmelerde yaptığı incelemeler sonucunda bu ödüle layık görüldü.

Çevre Dairesi Alibeyköy, Küçükköy ve Kağıthane derelerinin kıyısındaki toplam 130 endüstri işletmesini tek tek inceledi. Bu inceleme sırasında kuruluşların arıtma sistemleri, doğal çevreye uyum, çevre düzenlemesi ve ağaçlandırmaya verdikleri önem dikkate alındı. Bu işletmeler içinde, kendi dalında dünyanın üçüncü büyük endüstri kuruluşu olan Evyap Sabun, Yağ, Gliserin Sanayi ve Ticaret AŞ. birinciliğe layık görüldü. 7 bin metrekarelik bir alanda kurulmuş olan Evyap'ın arıtma tesisinin yıllık işletme maliyeti 105 bin dolar.

Çevreci müdür

Kağıthane'de ürettiği malları 110 ülkeye ihraç eden Evyap iç piyasada, Duru sabun ve kolonyaları, Türk Hamamı sabunları, Arko kozmetik malzemeleri gibi ürünleriyle tanınıyor. Evyap Yönetim Kurulu Üyesi ve İdari ve Sınai İşletmeler Koordinatörü Bekir Kılıç, ekolojik denge ile ekosistem konusundaki duyarlılık bilincini, kimya mühendisi Ersin Kayadeniz'den aldıklarını söyledi.

Uzun yıllar işletme müdürü olarak çalışan Kayadeniz, 1991'de kalp krizinden vefat etmiş. Ersin Bey'in çevreye olan düşkünlüğü arıtma tesisine yansımış ve güzel sonuçlar ortaya çıkmış. ‘‘1991'de kaybettiğimiz Ersin Bey'in fabrikanın ormana yakın bölümünde bir serası vardı. Ersin Kayadeniz, bu serada yetiştirdiği bitkileri atıksu arıtma sisteminden çıkan suyla beslerdi’’ diyen Kılıç, arıtma sistemini de Kayadeniz'in geliştirdiğini söyledi. Kılıç, Ersin Kayadeniz'in fabrika yöneticilerine, ‘‘Doğadan aldığımız bir damla suyu bile, kutsal bir emanet gibi kullanıp yine doğaya iade etmek zorundayız’’ dediğini hatırlıyor.

Bekir Kılıç'ın söylediğine göre, Ersin Bey'in sağlığında fabrikadaki tüm ofislerdeki vazolar rengarenk süsenler, nergisler, güller ve sümbüllerle dolu olurmuş. ‘‘Şimdi de öyle’’ dediğimizde Kılıç, ‘‘Ama önemli bir fark var, şimdi çiçekleri dışardan sipariş ediyoruz. Ersin Bey zamanında seradan gelirdi. Ersin Kayadeniz, her sabah erkenden seraya gider, olmuş çiçekleri toplar, demetler haline getirir ofislere gönderirdi’’ dedi.

Sistem geliştirildi

Kayalı'nın ani vefatından sonra hiçbir çalışanın yüreği seraya girmeye elvermemiş ve en son çiçek solana kadar varlığını sürdüren sera metruk bir duruma gelmiş. Evyap çalışanları, Ersin Kayadeniz'in anısını kurduğu arıtma sistemini modernize ederek yaşatmayı sürdürüyor.

Toplam 7 bin metrekarelik bir alanda kurulu olan Evyap atıksu arıtma tesisi, 600 metrekarelik kapalı alan ve havuzlardan oluşuyor. 1985'te Ersin Kayalı'nın kurduğu tesis, 1996'da Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü danışmanlığında modernize edilmiş. Atıksu arıtma tesisinde bir kimya mühendisi, bir çevre mühendisi ve üç teknisyen çalışıyor. Bakım ve onarım çalışmaları, üretim tesislerindeki teknik grupların desteğiyle yerine getiriliyor.

Evyap’ın arıtma tesisi 7 bin metrekarelik bir alanda kurulu. Bu alanın 600 metrekaresinde kapalı alan ve havuzlar yer alıyor. 1991’de vefat eden İşletme Müdürü Ersin Kayalı’nın kurduğu arıtma tesisi daha sonra geliştirilerek hizmete devam edilmiş.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle