GeriEkonomi Halep oradaysa arşın mutfakta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Halep oradaysa arşın mutfakta

Halep oradaysa arşın mutfakta
refid:3999293 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan göreve geldikleri günden bu yana çalışanlara enflasyon oranının üzerinde artışlar yaptıklarını belirterek alım gücünde önemli iyileştirmeler sağladıklarını ifade etti. Alım gücüne yönelik örneklerde veren Erdoğan "Halep oradaysa arşın mutfakta" dedi.

Başbakan Erdoğan,dün akşam ’Ulusa Sesleniş’ konuşmasında alım gücünün nasıl arttığına yönelik örnekler verdiği konuşmasında şunları söyledi:"Göreve geldiğimiz üç yıl içinde en düşük maaşlı memurun maaşında yüzde 85, kamu işçilerinin maaşında ise yüzde 55 oranında artış kaydedildi. 14. derecenin 2. kademesindeki bir memur maaşıyla 2002 yılı sonunda 100 kg beyaz peynir, 128 litre ayçiçek yağı, 17 adet mutfak tüpü alabilirken, 2005 sonu itibariyle aynı memurun maaşıyla 120 kg beyaz peynir, 200 litre ayçiçek yağı, 21 adet mutfak tüpü alabiliyor. Yine 4. derecenin 1. kademesindeki bir öğretmen maaşıyla 2002 yılı sonunda 556 kg makarna, 63 kg dana eti, 447 litre süt, 345 kg toz şeker alabilirken, 2005 sonu itibariyle aynı öğretmenin maaşıyla 756 kg makarna, 72 kg dana eti, 530 litre süt, 395 kg toz şeker alabiliyor. İşte bu sebeple hep dedik ki ’Halep oradaysa arşın mutfaktadır’.

SESSİZ DEVRİM KONUŞULUYOR: Bugün dünya bizim üç yıl gibi kısa bir zamanda gerçekleştirdiğimiz bu sessiz devrimi konuşuyor. Bundan elbette milletçe gurur ve mutluluk duyuyoruz. Merkezine insanı alan, üretim, istihdam, yatırım, ihracat gibi bu kavramlara odaklanmış ekonomi politikalarımız, bundan sonra da kararlılıkla uygulanacak, Türkiye’nin on yıllardır hasretini çektiği aşamalara mutlaka ulaşılacaktır. Bunun için ihtiyaç duyacağımız en önemli unsur, güven ve istikrar ortamının devamıdır.

Erdoğan kriz tarihlerini karıştırdı

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, dövizin yatırım aracı olmaktan çıktığını kaydederek, "Eskiden maaşını alan dövize yatırıyordu. Şimdi vatandaşım YTL’ye güveniyor"dedi. Erdoğan, 19 Şubat’ta yaşanan ekonomik krizin tarihlerini de karıştırarak 24 Şubat olarak söyledi.

Erdoğan, artık cazip yatırım aracı döviz değil, dikkat edin buna, eskiden vatandaşım maaşını alıyor, hemen bir döviz bürosunda bunu dolara çeviriyordu ve dolardan parasını ay boyunca harcama gayretine giriyordu. Ama şimdi böyle bir sıkıntı yok. Çünkü YTL’ye artık benim vatandaşım güveniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle